in

Karanlık Bir Serüvene Yolculuk İçin 10 Karanlık Şarkı

#1 Linea Aspera – Malarone

Listemize Londra’dan karanlık bir giriş yapıyor ve Linea Aspera ile yolculuğumuza başlıyoruz. 2011 yılında kurulan grup daha çok synth-pop/dark wave çizgisinde ilerlese de belli bir tarza sığdıramayacağımız kadar özgün müzikler yapıyor. Bu karizmatik grubun şarkıları, bünyenizdeki dopamin miktarını coşturacak potansiyele sahip.

Kendinizi, tekinsiz bir hücre çeperinin içinde, mikro parçacıklar gibi hissedeceksiniz.

#2 Lebanon Hanover – Midnight Creature

Larissa Iceglass ve William Maybelline ile tanışın!

İkili, 2010 yılında kurdukları Lebanon Hanover isimli gruplarıyla tanınıyor. Video klipleri ile izleyenleri, başka evrenlerin nordik kentlerine götürüyor adeta. Post-punk ve dark wave tarzı müzikleri ile akıl sağlığınızı kökünden sarsacak bir deneyime kendinizi bırakın.

Tomb For Two isimli albümlerinden Midnight Creature ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

#3 Selofan – Billie Was A Vampire

Yüzünüzü, komşudan gelen karanlık dalgaya çevirin. Yunanistan'dan sizlere, karanlığa daha çok gömülesiniz diye Selofan'ı getirdik.

2013' de Verboten isimli albümleriyle isimlerini duyuran grup; minimal electronic, cold wave ve minimal wave tarzları ile biliniyor.

Elleri ile gözlerinizi kapatan Vitrioli albümü, dinleyenlerin yakasına yapışacak cinsten bir lanet...

#10 She Past Away – Monoton

Listemizin sonunu, kendi topraklarımızın karanlık gururu olan She Past Away’e ayırdık.

Bursa kökenli grup, 2006 yılında Volkan Caner ve İdris Akbulut tarafından kuruldu. 2015 yılında ise İdris Akbulut’un gruptan ayrılmasından sonra Doruk Öztürkcan yer aldı. Grup, daha çok post-punk, gothic rock, dark wave ve new wave tarzı ile biliniyor.

Müziklerindeki 80’ler elektroniği ise kulaklarımıza, Depeche Mode ve Joy Division’u anımsatıyor.

Ne yazık ki ülkemizde, dinleyici kitlesinin azlığından dolayı She Past Away, hak ettiği yeri bulmakta zorlanıyor. Fakat grup yurt dışında konserler ve festivallerde sıkça yer alıyor ve epeyce dinleyici kitlesi kazanmış durumda. Ayrıca grubun ilk albümünde yer alan “Kasvetli Kutlama” Dior Homme’un Kris Van Assche tarafından tasarlanan 2016 yılı ilkbahar/yaz kreasyonu defilesine eşlik etti.

“Narin Yalnızlık”, “Belirdi Gece” ve “Kasvetli Kutlama” isimli üç albümü bulunan gruptan daha çok albüm ve daha çok “karanlık” beklemekteyiz.

She Past Away’i dinlerken, bu toprakların gölgelerinin sesi, hücrelerinizde titreşecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Acının Ayete Dönüşümü: Füruğ Ferruhzad

Kubrick Severler Buraya! Bakalım Onu ve Filmlerini Ne Kadar Tanıyorsunuz?