in ,

Kapitalizmin Kalesi Amerika’da Yeni Bir Sol Dalga Yaratan Alexandria Ocasio-Cortez Kimdir?

2016 yılındaki Amerikan Başkanlık yarışında Demokrat Parti adaylığı için Hillary Clinton’a karşı yarışan Bernie Sanders, sol-sosyalist söylemleriyle dikkat çekmiş ve gençlerden bir hayli oy almayı başarmıştı. Sanders’ın mağlubiyetine rağmen Amerikan gençleri arasında bu sosyalist söylemler yeni bir dalga yaratmayı sürdürdü ve içlerinden çıkan Alexandria Ocasio-Cortez, gençlerin yanı sıra, kadınların ve işçi sınıfının desteğini de alarak Temsilciler Meclisi’ne girmeyi başardı. Kapitalizmin kalesi sayılan Amerika’da demokratik sosyalist olduğunu alenen söyleyerek ve buna paralel yürüttüğü kampanya ile tarihi bir başarı yakalayan Ocasio-Cortez acaba dünya için yeni bir umut mu, yoksa bozuk düzende sağlam çark olmaz’cıların dediği gibi her an patlayabilecek bir balon mu?

Bu soruya cevap verebilmek için belki biraz daha zamana ihtiyacımız var. Fakat yine de 1980-2000 yılları arasında doğan Y kuşağının temsilcilerinden sayılan AOC’nin özellikle eski ekol politikadan sıkılanlar için heyecan verici bir rüzgar yakaladığı ve Amerika için oldukça radikal sayılabilecek söylemleri ile büyük tartışma yarattığı aşikar.

#Amerikan Tarihinin En Genç Kadın Kongre Üyesi

Ocasio-Cortez kasım ayında gerçekleştirilen seçimde beklendiği gibi New York’un 14. Bölgesinden en çok oyu topladı ve  28 yaşında seçilerek Kongre’nin en genç üyesi oldu.

Bir önceki rekor 30 yaşındaki temsilci Elise Stefanik’e aitti.

#Demokratik Sosyalist Politik Görüşe Sahip Olduğunu Her Fırsatta İfade Ediyor.

Tüm sigorta ödemelerinin devlet tarafından yönetilen bir fonda toplandığı ve sağlık harcamalarının bu ortak fondan karşılandığı sağlık sistemi reformu, herkese güvenceli iş olanağı, ücretsiz kamusal yüksek eğitim, göçmen hakları ve adalet sistemi reformunu odağına alan kapsayıcı bir kampanya yürüttü.

Zenginlerden yüzde 70’e varan bir vergi kesintisi yapılması gerektiğini savunmaya devam ediyor.

#İşçi Sınıfından Bir Anne-Babanın Kızı

Bronx doğumlu Ocasio-Cortez’in Puerto Rico’lu annesi ve Güney Bronx yerlisi olan babası işçi sınıfından.

Yaşadığı bölgede iyi eğitim alamadığı için akrabalarının desteği ile daha iyi bir bölgeye taşınmak zorunda kaldı.

‘Benim gibi kadınların Kongre için yarışmaması beklenir.’ diyor kampanya videosunda. ’Güçlü ve zengin bir aileye doğmadığım için.’

#Eğitimi

Boston Üniversitesi’nde Ekonomi ve Uluslararası İlişkiler eğitimi aldı.

# Politik Deneyimi

Üniversitede okuduğu yıllarda Senatör Ted Kennedy’nin ofisinde özellikle dışişleri ve göçmenlik konularında çalıştı.

2016 yılında Hillary Clinton’a karşı Bernie Sanders’ın kampanyası için  Amerikan Demokratik Sosyalistleri grubu üyesi olarak çalışan Alexandria Ocasio-Cortez, geçtiğimiz haziran ayında Temsilciler Meclisi ara seçimlerinde 10 dönemdir kongre üyesi olan Demokrat Partili Joe Crowley’i yendi ve bu sayede Amerikan Demokratik Sosyalistleri grubununun birimlerinden sadece birine 24 saat içinde bin yeni üyenin daha kayıt olmasını sağladı.

Bernie Sanders, ilk zaferinin ardından Ocasio-Cortez’i tebrik etti. ” Bölgesindeki tüm yerel Demokratik Parti çalışmasını kendisi yönetti ve çok güçlü bir zafer elde etti,” diye belirtti ifadesinde. “Örgütlenmeci siyasetin neler yapabileceğini bir kez daha bize göstermiştir.” diye ekledi.

#Kadın Hakları ve  LGBTQIA+ Hakları Savunucusu

‘’Eğer kariyerinize cinsel saldırılara yardım ederek, teşvikte bulunarak, üstünü örterek ya da bizzat suça iştirak ederek devam edecekseniz, cinsel saldırı mağdurlarını sizin yerinize seçerek kariyerinize son vereceğiz.’’ çıkışıyla #MeToo hareketine açıktan destek verdi.

#Kampanyanın Maddi Desteğini Açık Ve Temiz Tutmayı Önceledi.

‘Voto Latino’ gibi yenilikçi dijital kampanyalarla gençlerin değişime katkı sunmasını destekleyen öncü sivil medya kuruluşları ile çalıştı. Haziran sonunda Demokrat Parti’nin müesses nizamın parçası olan kallavi adayını yenerek, New York’ta ön seçimleri kazanan Cortez, tüzel politik eylem komitelerinin parasını reddetti ve buna rağmen yürüttüğü kampanyada düşük bütçeli videosu viral oldu ve büyük yankı uyandırdı.

Bu videoda Amerika’nın vahşi sağlık sistemi ile birlikte eğitim ve konut giderlerinin altında ezilen New York’lu işçi sınıfının hikayesini anlattı.

“Bu yarış parayla insanlar arasında,” diyor Ocasio-Cortez kampanya reklamında. “Biz insanlara sahibiz. Onların ise sadece parası var.” Video, yayınlandığı gün üç yüz binin üzerinde izlendi.

#Garsonluktan Meclis Üyeliğine

Kampanyadan sadece bir yıl önce geçimini sağlamak için Manhattan’daki bir barda garsonluk yapıyordu.

# Cumhuriyetçiler Küçük Düşürmeye Çalıştı.

Alexandria Ocasio-Cortez’in Temsilciler Meclisindeki en genç kadın olarak yemin etmesinin hemen öncesinde, okul yıllarından bir video ansızın internet alemine düştü. Ocasio-Cortez, bir çatı katında çıplak ayaklarıyla dans ederken görülüyordu. Videoyu internete sızdıranlar muhtemelen bunun onun için utanç verici bir şey olacağını düşündü ama evdeki hesap çarşıya uymadı.

‘The Breakfast Clup’ filminden 1980’lere ait dans figürleri ile Fransız müzik grubu Phoenix’in “Lisztomania” şarkısının karışımı olan dans videosu, pek çok sosyal medya kullanıcısına oldukça sevimli geldi. Hatta bunun Cumhuriyetçilerin, özgürlükçü bir demokrat olan Alexandria Ocasio-Cortez’i kendi hayranlarına karşı küçük düşürme çabası olduğu iddia edildi.

Temsilciler Meclisi’ne seçildikten sonra twitterdan şöyle yazdı. “Duyduğuma göre Cumhuriyetçiler kadınların dans etmesini bir tür skandal olarak görüyormuş. Bekleyin de Kongre üyesi kadınların da dans ettiğini görsünler!” ve kadınların dans etmesinin hiç de utanılacak bir şey olmadığını gözler önüne serdi.

Saatler içinde en çok retweet yapılan bu paylaşımı, o günden bu yana 20 milyon kere tıklandı ve 800K beğeni aldı.

#Mülteci Hakları İçin Sınıra Gitti.

Başkan Donald Trump’ın Mültecilere Sıfır Tolerans politikasını protesto etmek için güney sınırına gitti ve çocukları ailelerinden koparan siyasetin sonucu olan göçmen ıslahevlerini ziyaret etti.

Göçmen ve Gümrük İnfaz yasasının feshedilmesi için çağrı yaptı. MoveOn.org ve Democracy For America gibi özgürlükçü grupların desteğini aldı.

#Suffragette Beyazı Giymekten Hiç Geri Durmadı.

Geçtiğimiz 5 Şubat Salı günü Amerikan Başkanı tarafından Temsilciler Meclisinde yapılan yıllık ulusa sesleniş konuşması sırasında Trump, Amerikan tarihi boyunca meclise seçilen kadın sayısının rekor kırdığını ve bununla gurur duyduğunu söyledi ve ardından konuşması daha öncekilerin aksine büyük alkış aldı, salondaki pek çok insan ayağa kalktı ve kadın temsili açısından en yüksek sayıya sahip olan Demokrat Partili kadınlar, Trump’ın politikalarını eleştirmek için giydikleri Sufragette beyazı (20. yüzyılın başında kadınların seçme seçilme hakkı için mücadele eden Suffragette hareketinin rengi) içinde haklı zaferlerini ayağa kalkıp alkış tutarak kutlamayı ihmal etmedi.

 

 

 

Yazan Juno

juno.afm@gmail.com

Bir Yorum

Cevap Yazın

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rızasını Almadan Dünyaya Getirdikleri İçin Ana Babasına Dava Açmaya Hazırlanıyor

Tesisatçılar Dünyayı Nasıl Mahvetti?