in

İnternetsiz Köyde Doğdu, Uzay Aracı İçin Yapay Zeka Geliştiriyor

Elif Eda Güneş’in Başarı Öyküsü

Elif Eda Güneş, Yozgat’ın Çayıralan ilçesine bağlı interneti bile olmayan ücra bir köyünde doğdu. Algoritma ve kodlamaya çocukluğundan itibaren ilgi duyan Güneş, bir kodlama sistemi geliştirmeyi başardı. Şimdi Mars’ta keşif görevi yürütecek araç üzerinde çalışan ekibin bir parçası.

 

Kendi hikayesini, “Yozgat’ın internet çekmeyen küçük bir köyünde doğdum ve yazılım hayatım orada başladı. İnternet olmadığı için ve bu işi de öğrenmek istediğim için defter ve kalemimle birlikte kodlamaya başladım. Daha sonra bilgisayarıma ve internetime kavuştum, online ortamlarda kendimi geliştirmeye devam ettim” diye anlatıyor.

Ancha Space şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışan Güneş, Mars’ı keşfedecek uzay aracının gizli buzlanma yüzünden kontrol kaybı yaşamaması sağlayacak bir yapay zeka geliştirmeye çalışıyor. Ayrıca sağlık ve başka alanlarda da yapay zeka kullanımını araştırıyor.

Yazılıma ilgi duyan çocuklara yardım etmek istediğini söyleyen Güneş, Erciyes Teknopark’ta kendi projelerini de geliştirmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yılmaz Güney Filmlerini Nasıl Çekiyordu?

Muhtemelen Varlığından Habersiz Olduğunuz 10 Memeli