in

Muhtemelen Varlığından Habersiz Olduğunuz 10 Memeli

Dünya hala büyüleyici görünümleri ve olağanüstü egzotik doğaları ile muhteşem yaratıklarla dolu. İşte çoğumuzun duymadığı 10 memeli canlı.

10. Aardwolf – Yer Kurdu | Proteles Cristatus

İnce bir sırtlan gibi görünen bu Afrika memelisi sarı-gri renklere sahip ama termitler gibi neredeyse sadece böceklerle beslenerek yaşıyor. İsmi ‘toprak kurdu’ anlamına geliyor çünkü topraklara yuva yapıyor.

9. Argali | Ovis Ammon

Büyük ve kıvrık boynuzuyla en büyük vahşi koyun ünvanını alan bu memeli 120 cm boynuza sahip. Orta Asya’ya özgü olan bu canlı (Sibirya, Moğolistan, Tibet ) habitat kaybı, trofe avcılığı ve ilaç sektöründe kullanımı nedeniyle tehlike altında. Argaliler üreme mevsimleri dışında cinsiyete göre ayrılmış sürüler halinde yaşarlar.

8. Douroucouli | Aotus trivirgatus

Büyük kahverengi gözlerinden dolayı baykuş maymunu olarak da bilinen bu memeliler gerçek nokturnal (gece yaşayan) maymunlardır. Orta ve Güney Amerika’ya özgüdürler ve ağaçta yaşarlar. Gece maymunları 8 farklı ses çıkarabilirler (Hırıltı, rezonans homurdanması, çığlık, düşük sesler, inleme, yutkunma, homurdanma, baykuş sesi)

7. European souslik | Citellus citellus or Spermophilus citellus

‘Souslik’, Avrupa ve Asya’nın yaygın sincabına verilen egzotik bir isimdir. Sincaplar ve kemirgenler arasında sıra dışı bir doğaları vardır çünkü diyetleri küçük kuşlar, fareler ve etin çeşitlerini içerir.

6. Fossa – Fessa | Cryptoprocta ferox

Fossa, misk kedisi ailesinin en büyük üyesidir (1.5 m uzunluğa kadar) ve Madagaskar’daki en büyük etçil memelidir. Mongoose ile benzerdir ama kedi karakterine sahiptir. Farklı tonda bir turuncu-kahverengi kürke sahiptir. Sayıları 3000’den az kalan bu türün nesli tükenmek üzeredir.

5. Hairy Saki – Kıllı Saki | Pithecia Monachus

Amazon Havzası’ndaki bu maymun neredeyse tamamen ağaçlarda yaşar. Aynı zamanda keşiş saki olarak da bilinir, çünkü baş kürkleri bir keşişin kuklası gibi öne doğru eğilir. Tüylü saki, bir karakter özelliği nedeniyle nadiren esaret altına alınabilir; panik yapma ve en ufak bir korkuyla şoktan ölme eğilimleri vardır.

4. Lesser Grison | Galictis cuja

Patagonya ve Güney Amerika ülkelerinde az bilinen bir etoburdur. Yaklaşık 30 cm uzunluğunda, siyah ve gri kürklüdürler ve biraz da su samuruna benzerler.

3. Moon Rat | Echinosorex Gymnurus

Kıllı kirpi olarak da bilinen bu garip görünüşlü hayvan, Güneydoğu Asya’ya özgüdür. Siyah veya koyu kahverengi kürkleri, uzun keskin bir burunla biten beyaz yüzlerine tezat oluşturur. Yaklaşık 25 cm uzunluğunda olan bu canlı böcekçiller arasındaki en büyük yaratıklardan biridir. Diğer bir özelliği ise misk bezlerinin ürettiği aşırı kuvvetli kokudur.

2. North American Cacomistle | Bassariscus sumichrasti

Güney Amerika’da doğan bu memeli, küçük, utangaç, rakun benzeri bir yaratıktır. Bazen uzun, çizgili kuyruğu nedeniyle kedi sincabı veya kuyruklu kedi olarak da adlandırılır. İsmi, “yarım kedi” veya “yarım dağ aslanı” anlamına gelen Nahuatl sözcüğünden gelmektedir. Tehdit altındaki türlerden biridir.

1. Lesser pichiciego | Chlamyphorus truncatus

Bu peri armadillo (ya da pembe peri armadillo), sadece 115 mm uzunluğunda olan Arjantin’de sık görülen bir canlıdır. Büyük ölçüde yeraltında yaşar ve nadiren esaret altındadır. Peri armadillolar, kendilerini toprağa kazıp saklayabilen harika kaçış sanatçılarıdır.

Bonus: Fennec Fox | Vulpes zerda

Fennec Fox, Kuzey Afrika’nın Sahara Çölü’nün kuzeyinde, oldukça geniş kulaklara sahip, küçük bir nokturnal tilkidir. Kürkleri genellikle kum rengindedir ve çöl çevresine uyum sağlamalarına yardımcı olur. Karakteristik kulakları ısıyı dağıtmaya ve geceleri avının hareketini algılamasına yardım eder. Bu kulaklar, böcekler ve çekirgeler gibi büyük böcekleri duymaya yetecek kadar hassastır.

Yazan Tante Rosa

Herkesin gördüğünü görürüz, yargılamaya ve önyargıya bayılırız. Bu bir döngüyse adımı en başa yazın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İnternetsiz Köyde Doğdu, Uzay Aracı İçin Yapay Zeka Geliştiriyor

Dünyadan 9 Ütopik ve Sıra Dışı Yer