in

Gotik ve Tutkulu: Cocteau Twins

1979 I Grangemouth çıkışlı bir grup olan Cocteau Twins; aslında tanımlanması pek de kolay olmayan, belirgin bir türe indirgemekte zorlanacağımız füzyon bir oluşum. Dream pop, ethereal, gotik rock, shoegaze gibi türlerin kompleks bir karışımı olan grubun kurucu üyelerine gelecek olursak: Elizabeth Fraser (vokal), Robin Guthrie (gitar, bas gitar, bateri), Will Heggie (bas gitar)

İlk albümleri olan Garlands 1982 yılında 4AD firması tarafından çıkartılmıştır. Garlands, treasure, heaven or las vegas gibi önemli albümlere sahip olan grubun toplam 9 albümü bulunmaktadır.

Garlands albümünden kısa bir süre sonra Will Heggie gruptan ayrılma kararı almıştır. 1983’te çıkan Head Over Heels albümünde yalnızca Fraser ve Guthrie yer alır. 1983’ün sonlarına doğru ise Drowning Craze‘nin eski basçısı Simon Raymonde gruba dahil olur. Son albümleri Milk & Kisses’ten sonra grup dağılma sürecine girer ve 1997’de grubun bütün üyeleri kendi hususi müzik kariyerlerine yönelir.

Zamanını aşan bir sound yakalamış olan Cocteau Twins’in müziğini, gitar seslerinin distort edilmesi, baterinin deneysel kullanımı; Fraser’in naif, büyülü sesi ve müziklerin üzerinde genel olarak hakimiyet sağlamış gotik tercihler karakterize etmiştir. Fraser’in bize cennetin yanı başındaymışız gibi hissettiren eşsiz sesi, yükselen yankılar ve elektronik gitar tonları ardından içe dönüklüğün farklı biçimlerini vurgulayan vokal kullanımı…

Cocteau Twins, huzura ve saf minimalizme yönelmek; gerçekliği bir düş perdesinin ardından algılamak ve mistisizmin buğusu ile sarsılmak isteyen herkesin dinlemeyi tercih etmesi gereken bir grup.

Sizler için Cocteau Twins‘ten 9 sarsıcı şarkıyı sıralıyoruz.

Yazan Adnan Schwarzenegger

bira içer, bazen de miyavlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ne Olacak Bu Doların Hali? Ankete Katıl Fikirlerini Belirt!

Geceleri Dinlemekten Kaçınmanız Gereken 6 Şarkı