in

Gönül Bam Telinizi Höngürdetmeye Aday 5 Kısa Animasyon

Kısa sıfatıyla anılarak haksızlığa uğradığını düşündüğümüz (Öyküye kısa roman mı diyoruz?) bu sinema dalından sizler için mini bir seçki hazırladık. İndie animasyonculardan Hayao Mayazaki gibi ustalara kadar önemli isimlerin işlerinden oluşturduğumuz seçki ‘Hayat kısadır, kısa güzeldir.’ mottosuyla beğeneceğinizi düşündüğümüz bir seyirlik sunuyor. Buyursunlar.

#3 Bekçi (2015)

Franz Kafka'nın "Dava" isimli şaheserinde rahibin Josef K.'ya anlattığı hikayeyi özgün biçimde yeniden yorumlayan animasyon, korku çağının kuşatmalı yaşamlarını ve yaşamaya cesaret edemediğimiz ihtimalleri bir kere daha yüzümüze çarpıyor. Pek çok uluslararası festivalde kendine yer bulan ve en iyi müzik ödülünü alan yapım gizemli ve karanlık bir anlatıya sahip.

#4 Bonus: On Your Mark (1995)

Alternatif bir gelecekte geçen animasyonda iki polis baskın yaptıkları binada bir melekle karşılaşırlar ve üzerinde deney yapmak isteyen diğerlerinden onu kurtararak özgürlüğüne kavuşturmak için mücadele ederler. Yeniden başa saran sekansların dikkat çektiği ve aslen bir müzik klibi olan animasyon ile Hayao Mayazaki ustanın gönüllere sapladığı oklardan yine nasibimizi alıyoruz.

#5 Umbra (2010)

Önemli birçok ödülü toplamayı başaran ‘Umbra’ minik adamlarla dolu bir gezegene düşen uzay kaşifinin kendini keşfetmeye varan yolculuğunu büyüleyici bir biçimde anlatıyor. Tamamen el çizimi olan animasyon, böylesi basit bir tasarımın tüm teknik sınırlılıklarına rağmen arkasındaki keskin ve özgün fikri oldukça dikkat çekici olarak aktarmayı başarmış.

Yazan Juno

juno.afm@gmail.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time Dergisi 2018’in En İyi Dizilerini Seçti

Sanat Tarihinin En Önemli Eserleri Yüksek Çözünürlüklü Halleriyle Artık Nette