in

Gırtlak Prens: Henning May

Böyle bir başlık atınca grubun diğer üyelerinin hakkını yemiş olur muyum diye çok düşündüm. Yemişsem haklarını helal etsinler, kendilerinden de bir miktar bahsedeceğim zira. Christopher Annen, Henning May, Severin Kantereit isimli üç arkadaş, kendi soyisimlerinin birleşiminden (annenmaykantereit) oluşan gruplarını 2011’de, Almanya Sülz’deki “Schiller” lisesindeyken kurdular. Grubun kurulduğu ilk zamanlarda bu üç arkadaş, kontrbasçı “Lars Lötgering” sayesinde, Köln’deki sokak müzisyenleri olarak bir caz dinletisinde sahne alma fırsatı buldular. Tabi bu muhteşem sesin orada kalması düşünülemezdi.Okunması oldukça zor isimli (biraz pratik yapınca oluyor) bu tatlı Alman grup 2013’te bir kısmını sokakta kaydettikleri bir solo albüm çıkardı ancak artık bu albüm mevcut değil. Çeşitli turneler, coverlar, düetler, festivaller derken Üniversal Müzikle anlaşan grup daha sonra iki albüm daha çıkardı. Peki biz onları nereden tanıyoruz? Tabi ki Henning May’in benzersiz ses renginden, gırtlağını kazıdıkça kazımasından tanıyoruz. 1992 doğumlu canımız kardeşimiz Henning May son dönemde ülkemizde de oldukça popüler oldu. Kendisinden dinleyebileceğimiz en güzel şarkılardan birkaçını sizin için derledik.

1.Sokakta duyabileceğiniz en güzel şarkılardan biri:
Sunny Day

Henning May’in özelliği ne derseniz yakışıklı, sempatik felan olmasının çok dışında (bunlar çok başka konular çünkü yani) sesinin olması gerekenden fazla bariton olması, farklı-pürüzlü ses rengi, girdiği gırtlak oyunları diyebiliriz. Her ne kadar sesi muazzam olsa da youtube’da  ses analizleri yapan (aynı zamanda şan hocası) Emre Yücelen, kullandığı tekniği doğru bulmuyor.. “Her güzel iyi midir?” diye de bir soru bırakıyor sonra akıllara. ” Bu kadar gergin gırtlakla şarkı söylemek iyi midir, değildir.” Böyle giderse üç beş yıl sonra diyor.. Ben bunu duyduğumda üzüldüm allah var, bir yandan da bu çocuk ömür boyu söylesin ben dinlerim diyorsun öyle garip bir ikilem.

 2.  Milky Chance ile yaptıkları muhteşem düet : Roxanne

3. Türkiye’de bir anda yükselen, yüksek sistem eleştirisi içeren şarkı

İsmini Henning May’in verdiği Hurra Die Welt Geht Unter isimli şarkıyı 2015’te Almanya’da ünlü rap grubu K.I.Z ile birlikte seslendirdiler. Klipte ortada gezinen alet edevata bakınca bizde olsa çoktan en az bir kez hapis yüzü görmüşlerdi demeden edemiyor insan..neyse, Henning May’in  damarlarını görüyorsunuz değil mi?

https://lyricstranslate.com/tr/hurra-die-welt-geht-unter-ya%C5%9Fas%C4%B1n-d%C3%BCnya-yok-oluyor.html

Ve şarkı söylüyoruz nükleer sığınaklarda
“Yaşasın, bu dünya yok oluyor!”
“Yaşasın, bu dünya yok oluyor!”
“Yaşasın, bu dünya yok oluyor!”

4. Hem dinlemesi hem izlemesi keyif, hayal kurmalık bu şarkı

Eşsiz mekanlarda kayda alınmış onlarca şarkı…Pocahontas, You Made Me Believe, I am Easy, Sometimes I Like To Lie. Şimdi durmazsam duramayacağım.

Biraz da Tom Waits’in gençliğine benziyor öyle değil mi ? Yoksa?  Aynı evrende, aynı zamanda, farklı yaşlarını yaşayan? Kim bilir. Neşeniz, müziğinin bol olsun.

Yazan Gülsüm Güller

Müteharrik ve tıraşsız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yerleşik Yabancı: Güzel Marmara

Doğum Kontrol Hapları Hakkındaki Mitler ve Gerçekler