in

Gaga Bulut Tutuklandı, Artık Toplum Daha Ahlaklı!

Tanımayanlar için Gaga Bulut, provokatif içeriklerle toplumun ahlaki normlarını sorgulayan, Kürt kimliğini gizlemeyen, erkek egemen kültüre sarkastik eleştiriler yönelten ve yeri geldiğinde iktidarı da inceden topa tutan eşcinsel bir youtube fenomeni.

Bir tür yarışma formatında kurguladığı videosunda, ergenlere toplumca hoş karşılanmayacak kimi davranışları yapmaları karşılığında para veriyor. Onu ünlü yapansa, geçtiğimiz hafta yayınladığı bir videoda iki erkek çocuğu 100 lira karşılığında öpüştürmesi ve akabinde gözaltına alınması oldu. Süleyman Soylu’nun da twitter’da “müjdelediği” gibi bu “ahlaksız” gözaltına alındı ve sonrasında da tutuklandı.

Öncelikle Gaga Bulut’un youtube’da yayınladığı videoyu çok naif bulmadığımı söylemeliyim. Paranın işin içine girmesi ve para karşılığında insanları bir şeyler yapmaya zorlamak ya da ikna etmeye çalışmak en hafif deyimle hoş değil. Söz konusu olanlar çocuklar olduğunda durum biraz daha hassaslaşıyor: Çocukların psikolojisi ve cinsel gelişimleri göz önüne alındığında ve o çocuklar youtube gibi milyonların izlediği bir platformda teşhir edildiğinde çevrelerinden ve ailelerinden görecekleri tepkiyi de hesaba kattığımızda sorunun kapsamı biraz daha büyüyor. Ancak bahsetmek istediğim şey o video ve videodaki çocukların ruh sağlığı değil, bunu çocuk gelişim uzmanları ve hukukçular daha iyi değerlendirecektir. Ben sorunun başka ve daha önemli bir boyutuna, toplumsal ikiyüzlülüğümüze değinmek istiyorum.

Biliyorsunuz bu ülke çocuklarına karşı çok hassastır. Özellikle de savunmasız ve yoksul çocuklarına. Taşrada bilmem ne beldesinde, birazcık zayıf ve çaresiz bir çocuk aç kurtların gözüne çarpınca, devlet erkanının kimi zatlarından, yörenin güçlü eşraflarına çocuğa sırayla ve acımaksızın tecavüz edildiği haberlerini kaç kere okudum sayamıyorum. Suçluların çocuğun rızası vardı denilerek bırakılmasını, iyi hal indirimlerini, yukarıdan gelen talimatları, rüşvet ya da tehditle davaların üzerinin örtüldüğünü de!

Peki ya Aladağ’da yangın merdivenleri kilitlendiği için cayır cayır yanan yavrucakların kaldığı cemaat yurdunda sorumlular hakkında ne karar verildi biliyor musunuz? Tabii ki tahliye edildiler!

Daha geçtiğimiz günlerde zihinsel engelli bir kızcağıza tecavüz eden 5 mahlukatın, mağdur bağırmadı diye tahliye edildiğini duydunuz mu?

Suriyeli küçücük kız çocuklarının fuhuş çeteleri tarafından alınıp satıldığını, kocaları sevgilileri tarafından delik deşik edilen kadınları, çocuk gelinleri ve daha nicesini, ne kadar umursadı bu toplum? Hiç!

Örnekler çoğaltılabilir, yazarken bile midem bulanıyor!

Peki tüm bu olaylar olup biterken Gaga Bulut vakasında olduğu gibi toplumda bir infial oluştu mu? Hayır! Haydi daha iyi anlaşılsın diye büyük harflerle yazalım: HAYIR!

Hem “Kuyucaklı Yusuf”’ta Sabahattin Ali, hem (dizi uyarlaması tarafından berbat edilen bir başka çok önemli eser) “Fatmagül’ün Suçu Ne?”de Vedat Türkali bu toplumsal ikiyüzlülüğün köklerini ve hiç de yeni olmadığını deşifre etmişlerdir.

Şimdi gelelim Gaga Bulut’a, hem eşcinsel hem Kürt olması dolayısıyla ötekinin de ötekisi kimliğiyle kolay bir avdı o. Toplumsal çürüme ve yozlaşmanın faturasını ona kesmek oldukça kolay olacaktı, oldu da! Sosyal medyanın intikamcı linç korosunu tatmin etmek, muhafazakarlığı temize çekmek ve “lanetliyi” bir kez daha lanetlemek için iyi bahane, fırsatı kaçırmadılar!

Belki de Gaga Bulut, birinin partnerine asılsa sonra da o kişiye kafa atıp burnunu kırsa ve sonra hastaneyi basıp sağa sola ateş açsa tutuklanmayacaktı. Ama tutuklandı ve biz de tertermiz vicdanlarımız ve sonsuz erdemimizle “Gaga Bulut”a cezaevinde tecavüz edilmesini temenni edip günlük hayatlarımıza devam edeceğiz, linç edip lanetleyecek bir başka kurban bulana kadar.

Yazan Hidayet Marsilya

Dünyayı gezmek istediğim zamanlarda Google Earth imdadıma yetişir.

7 Yorum

Cevap Yazın
  1. Daha bugün kayseri’de 11 yaşında bir kız çocuğunu taciz eden görevli mahkemeden serbest bırakıldı, batsın böyle adalet sistemi.

  2. Bence gaga bulutun tutuklanması yerinde olmuş anormal olan sizin de bahsettiğiniz gibi diğer örnekler.bu kişinin tutuklanmasıyla daha iyi bir toplum olmadık evet ve fakat bu onun yaptığını da hoş karsilayacagimiz anlamına gelmiyor. Tersine bu yapılmasa bahsettiğiniz yüzlerce kötü örneğe bir tane daha eklemiş olur. Ama buradaki hassasiyet noktanız adalette bile reklam kokan hareketler fikri ise kesinlikle doğru maalesef.

  3. Hadi göster amcana pipini diyen, kızları kızlarla, oğlanları oğlanlarla dans ettiren bizim toplumumuz değil mi ya? Damacanaya, hayvanlara, nefes alıp veren her şeye hallenenler bu ülkede yaşamıyor mu? Hangi toplumsal ahlak bırakın allahaşkına…

  4. Kusura bakmayın ama kadına şiddetten sorgulanmayan akrabasına tecavüz eden kimi insanlar dışarıda hür dolaşırken bu adanın yaptıkları ahlaksızlık olarak algılanıyorsa bir şeylerin değişmesi şarttır

  5. Kusura bakmayın ama kadına şiddetten sorgulanmayan akrabasına tecavüz eden kimi insanlar dışarıda hür dolaşırken bu adamın yaptıkları ahlaksızlık olarak algılanıyorsa bir şeylerin değişmesi şarttır

  6. gaga nın tutuklanmasını saçma buldum. çocuk demişsiniz de bildiğiniz kocaman çocuklar yani ben de 16 yaşındayım ama neler neler biliyorum ki ayrıca birçok avrupa ülkelerinde reşit olma yaşı bile 16… Türkiye de ki “çocuk” kabul edilme yaş sınırını açıkçası saçma buluyorum. Gaga bu videoyu amerika da çekseydi normal karşılanacaktı ama Türkiye de çekince ahlaksız oldu ve hapse girdi… cidden saçma.. zaten çocuklarda aklı başında gayette aklını kullanabilecek olgunluktaki ergenler. sanki gaga çocukları zorlamış(!) resmen zaten çocuklar kendileri onun yanına gidip görev istiyordu çoğu öyleydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sadakat, Marşmelov ve Major Depresyon Üzerine

Doğal Tarım Yapıp Dünyayı Geziyor, Hayallerinin İzinde Bir Hayat: Kutluhan Özdemir