in ,

Doğayla Düşmanlar Olarak Karşılaştığımız 10 Retro Film

Öykünün tarihi çok eski ama yaygın olarak kabul gören milat, “bilmek doğaya egemen olmaktır” diyen Francis Bacon’dur. Böylece milyonlarca yıl, biz ya da atalarımızın, içindeki varlıklardan herhangi biri olduğu doğa, artık sadece bilinecek ya da içinde hayatta kalınacak değil, fethedilecek, hakkında gelinecek bir şeye dönüşür. Bütün o romantik “doğaya dönme” mavallarımıza rağmen durum hala böyledir. Bunu daha çok edebi, teatral ya da sinematografik niyetlerimiz kâğıtta, sahnede ya da beyaz perdede karşımıza çıktığında görürüz. Doğa türümüz için bir düşmandır. Evrendeki muhtemelen en acımasız biyolojik silah olan insan, kendi meşruiyetini ancak bir düşman doğa imgesi ile haklı çıkarmaktadır. 15 yaşında, bırakın okyanusu hiç deniz görmemiş bir çocuğun en büyük fobisi köpek balığı ise bunun suçunu doğada değil türümüzde aramalıyız. Sahi, biz ne vakit düşman olduk doğaya?

Bu listede bazılarını mutlaka izlediğiniz ama üzerinizdeki etkisini göz ardı etmiş olabileceğiniz, bir bütün olarak doğayı ya da doğadaki belirli türleri düşman belirleyen kimi retro filmlere yer veriyoruz.

#1 JAWS (1975)

Jaws belki de sözünü etmeye çalıştığımız türün en tipik, en kült örneğidir. İzlediğinizi biliyoruz, ama bu filmi başka bir gözle izlemek ve başka sonuçlara ulaşmak da mümkün. IMDB 8.0

Bu filmin devam filmleri olması yanında Katil Balina: Orca (1977), Piranalar (1978) gibi filmlere de esin kaynağı olduğunu hatırlatalım.

#2 JURASSIC PARK (1993)

Düşgücümüz mevcuttaki “doğal düşmanlarla” yetinmez elbette, düşmanın bazen geçmişten, çok ama çok uzak bir geçmişten çağırır. Bir T-Rex’le karşılaşmak istemezdiniz herhalde, oysa bu ne müthiş bir deneyim olurdu… IMDB 8.1

#3 EMPIRE OF THE ANTS/KARINCALAR İMPRATORLUĞU (1977)

“Zaman Makinası,” “Dünyalar Savaşı” gibi bilim-kurgu klasiklerinin yazarı H. G. Wells’in bir öyküsünden uyarlanan bu filmde çalışkanlık imgesi karıncalar insana düşman dev yaratıklar olarak ortaya çıkıyor.

IMDB 4.0

#4 KILLER BEES/KATİL ARILAR (1974)

Einstein arıların ortadan kalkmaları halinde dünyadaki canlı yaşamın da ortadan kalkacağını iddia edermiş . Katil Arılar, çekilmiş pek çok kötü arı filminden biri ve hem Einstein’la hem de arılarla aranıza mesafe koymanıza yol açabilir.

IMDB 4.6

#5 ARACHNOPHOBİA/ÖRÜMCEK KORKUSU (1990)

Sanırım kulaklarınızda Ata Demirer çınlıyor: “Aracnophobia örümcek korkusudur.” 1990 yapımı bu filmde örümcekler insanlığın başına bela oluyor.

IMDB 6.4

#6 TREMORS/YERALTI CANAVARI (1990)

İlk defa bir video kasetten izlemiştik bu filmi ve birkaç gün seke seke dolaşmıştık. Kimi zaman canavarlar Yaratılır. Pek çok ikinci sınıf devam filmi çekilmiş olan bu filmde toprağın altında yaşayan canavarların bir Amerikan kasabasında yarattığı kabusu izliyoruz.

IMDB 7.2

#7 STRAYS/KATİL KEDİLER (1990)

Canavarlaştırma senaryolarında binlerce yıllık ahbaplarımız olan kediler de unutulmamış. Filmin mottosu “Kedilerin dokuz canı olduğu söylenir. Belki bir tanesi sizinkidir.”

IMDB 4.0

#8 THE BIRDS/KUŞLAR (1963)

Bir Alfred Hitchcock klasiği olan Kuşlar’ın da bu listede olmaması düşünülemezdi.

IMDB 7.7

#9 PLANET OF THE APES/MAYMUNLAR CEHENNEMİ (1968)

Hayvanlarla aramızdaki egemenlik ilişkisinin tersine çevrildiği bir distopyanın canlandırıldığı bu film çok geçmeden Hollywood’un gözdelerinden oldu.

IMDB 8.0

#10 ATTACK OF THE KILLER TOMATOES/KATİL DOMATESLERİN SALDIRISI (1978)

Doğanın karşımıza bir düşman olarak çıkarılmasından bitkiler de paylarını aldılar. Katil ağaçların, mantarların yanında çekilmiş en absürt filmlerden biri olan Katil Domateslerin Saldırısı’nda düşmanımız bu defa mutasyona uğramış domatesler.

IMDB 4.6

Yazan Diotima

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Misafir Nefretine Dair

İran’da Başkaldıran İki Ses: Mahsa & Marjan Vahdat