in

Dinleyenleri Zamanın Ötesine Taşıyan Fransız Müzik Grubu: Lo Jo

Bu kez sizleri Fransız bir müzik topluluğu oln Lo Jo ile buluşturmak istiyorum. Doğu Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya ve oradan Karayipler’e kadar uzanan coğrafyanın dilleriyle ve ezgileriyle müzik yapan grubun en belirgin özelliği, 50’lerin ve 60’ların  Fransız şansonlarını anımsatan vokallerinin kültürel çeşitliliğidir.

Lojo’nun yedinci albümü Cosmophon özel bir albümdür. Öyle ki; bizi zamanın ötesine ve uzayın derinliklerine götüren bir gemi seyahatini andırır bu albüm. İşte Nadia Nid El Mourid’in sesi ve tuşlu çalgıların ustası Denis Pean ile Marsilya’nın kıyılarından başladığımız seyahatimizi tropikal ormanlarda sürdürüyoruz. Parçamızın adı Petit Courage yani Küçük Cesaret.

Lo Jo grubundan tuşlu çalgılar ustası Pean ile sürrealist bir ortamda renkli heyecanlı ışıltılar ve gölgeler arasında seyahat ettiğinizi düşünün. Şarkılarının bir çoğunda kabarelerin, sirklerin, rock ve geleneksel müzik ritmlerinin izlerini taşıdığını kolayca anlayacaksınız. Seksenlerin başlarında kurulan Lo Jo grubunun müzikleri kadar çok kültürlülüğe yönelik mesajları da Avrupa’da büyük ilgi çekti. Reggie, Arap ve Fransız geleneksel müziği ile örülü ritimlerinde kültürlerin en neşeli ve coşkulu duyguları ile donattılar dinleyenlerini.

26 parçadan oluşan To conneis lojo albümü ile onlara kulak veren dinleyicilere neşeli ve aynı zamanda dans edebilecekleri eğlenceli müzikler sunun grubun ne tür müzik yaptığını anlamakta zorlanabilirsiniz. Ama emin olun grup, bu albümü ile Avrupa’dan Afrika’ya, kasaba konserlerinden gece kulüplerine kadar dünyada geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmayı başardı. Lo Jo grubunun konserleri atmosferiyle izleyenleri içine çeken ve kaçırılmaması gereken konserlerdir.

Daha önceki albümlerinden derledikleri parçalardan oluşan ‘To conneis lojo’ albümünden ‘Magdelana’ adlı parça ile devam ediyoruz anlatımımıza. Henüz ne tür müzik yaptıklarını tam olarak tanımlayamasak da Denis Pean’in kızkardeşi Yamina ve Nadia’nın eşlik ettiği vokallerle dünyanızın daha renkleneceğini söyleyebiliriz.

Müzik türleri konusunda adeta kafaların karıştığı To conneis Lojo albümünden eleştirmenlerden en çok beğeni toplayan ‘Senor calice’ adlı şarkısını bir ara dinlemenizi salık veririm.

Albümde yer alan şarkılardan ‘Woman intution’ ise, reaggie tarzında yorumlanıyor ve dünya müziğinin çeşitliliğini en iyi yansıtan şarkılardan birisi oluyor. Grup yenilikçi yaklaşımıyla müzikal tarzların sınırlarını zorlayarak Avrupalı dinleyici için bile yeni sayılabilecek parçalar üretmeyi başarıyor.

Lo Jo, Denis Pean’ın öncülüğüde kurulan Fransız bir grup. Şansonlardan,Hint, Arap, Kuzey ve Batı Afrika, İngiliz, Roman ve Karayipler müziklerinin örneklerini dinleyici ile buluşturuyor. Lojo’nun 26 parçalık albümünde neler yok ki? Albüm, 23 sanatçı tarafından çalınan akordion, ud, klarnet, sanahgui, flüt, buzuki gibi enstrümanlar ile renkleniyor.  İşte size Dünya’nın renklerinden bir şarkı. Sin acabar.

Lo Jo müzik dünyasında sadece yaptıkları müziklerle değil aynı zamanda turneleri ile de tanınıyor. Yaklaşık 20 yıldır sokak gösterileri ile birlikte sürdürdükleri turneler ile kendilerini finanse eden ender gruplardan biri. Sokak tiyatrosu olarak başladıkları müzik yaşamlarında, müziği dinleyicileri dans ettiren ve daha yükseklere çıkaran bir araç olarak kullanıyorlar. Yazımızı aşağıdaki şarkıyla sonlandıralım, her zaman müzikle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hildur Guðnadóttir’in Oscar Getiren Delirtici Müziği: Joker’in Ruhu

Pis Okurun Notları (124 – 132)