in

Anneme Funk

Türkiye’de rap denince akla ilkin Cartel’in gelmesi kimseyi şaşırtmaz. 1990’larda Cartel dinlemeyen var mıdır? Cehennemden çıkan Çılgın Türk’ler parçalandıktan sonra bir daha o eski tadı bulamamış görünüyor fakat efsane grubun kurucularından Kabus Kerim‘in, gerçek adıyla Kerim Yüzer‘in müzik kültürümüze etkisi hâlâ devam ediyor.

Grup hazin bir şekilde dağılmış olsa da, 2006’daki davayı kazanmalarıyla “Cartel” ismiyle yeniden müzik yapabileceklerini öğrendi Kabus Kerim. Ekibi tekrar toplayalım düşüncesi oluşmaya başlamıştı ki, 2009’da annesi hastalandı ve farklı bir şey denedi bu kez. Annesinin sevdiği şarkılardan, ona hem hediye hem de şifa olacağını düşündüğü 70-78 arası eserleri kapsayan bir albüm hazırladı ve böylece “Anneme Funk” isimli bir set çıktı ortaya. Bu çalışma, şimdilerde önemli bir akıma dönüşen disko-folk’un belki de ilk örneklerinden biri oldu.

Meraklısı için  küçük bir notumuz daha var. Kerim Yüzer özelinde Cartel grubunun seyrini de izleyebileceğiniz bir de belgesel yapıldı: “Kabus Kerim’le Köklere Dönüş”. Kabus Kerim’in Nürnberg’den başlayıp Anadolu’da sona eren keşif yolculuğunu anlatan belgesel, bir yandan da ünlü DJ’in bilinmeyenlerine ışık tutuyor. Hem de Kabus Kerim’in “yasa dışı” zamanlarından, Cartel’in hukuki bir sürecin ardından parçalanmasıyla yaşadıklarına kadar.

Dj kariyerine devam eden Kabus Kerim bundan sonra disko-funktan yürüyecek gibi görünüyor.

Yazan Gülsüm Güller

Müteharrik ve tıraşsız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eyvah Bir Narsiste Aşık Oldum!

McKinsey Fıkrası Sosyal Medyada Paylaşım Rekorları Kırıyor