in ,

Afgan Kadınların Çığlığı Olan Ferhunde’yi Asla Unutmayacağız!

Bundan tam dört yıl önce bir camiinin önünde muska satan bir mollayla tartışmasının ardından 27 yaşındaki Afgan kadın Farkhunda Malikzade (Ferhunde Melikzade) bir grup vahşi tarafından korkunç bir şekilde linç edilerek katledildi.

Ferhunde taş ve sopalarla feci şekilde dövüldü, sürüklendi ve sonra bir çatıdan aşağı atıldı. Hıncını alamayan vahşiler doymadı; onu arabayla çiğnediler ve parçalanan bedenine benzin döküp yaktılar. Üstelik tüm bu olanlar birçok kişi ve polisler sadece izlemekle yetindi. Ferhunde’ye yapılan işkence soğukkanlılıkla videoya da kaydedildi.

Ferhunde’ye bu vahşetin yaşatılmasına neden olan olay neydi peki? Ne yapmıştı da bunca gaddar işkence ve aşağılık bir şiddetin hedefi olmuştu?

Cevap çok basit, Afganistan gibi bir coğrafyada çok çok basit bir gerçeği dile getirmişti. Kağıt parçalarına yazdığı duaları inananlara muska diye satarak cebini dolduran bir mollaya karşı, insanları uyarma cesaretini göstermişti Ferhunde. “Bunlara para vermeyin, İslam’da yeri yoktur, dini satanlardan medet ummayın” diyebilmişti. Bir kadının, kendisi karşısında bu cesareti göstermesini hazmedemeyen molla ise Ferhunde’ye Kuran yaktı iftirasını atmıştı.

Bu insanlık dışı linç gerçekleşirken ise birkaç insaflı insan tarafından çağırılan polisler olaya müdahale etmeyip, din düşmanlarına ibret olsun diye Ferhunde’nin işkence edilerek öldürülmesine göz yumdular.

Ferhunde’nin parçalanmış ve yakılmış bedeni binlerce Afgan kadının öfkeli çığlığına dönüştü. Hep bir ağızdan Ferhunde’nin duyulamayan sesini dünyaya duyurdular. Dünyanın pek çok yerinde protesto gösterileri yapıldı. Ferhunde’nin cenazesini de yüzyıllardır eril tanrıların, otoritelerin, kurumların tahakkümü ve zorbalığı ile ezilmeye çalışılan kadınların yıkılmayan omuzları taşıdı.

Linci gerçekleştiren sanıklardan muska satıcısının da aralarında olduğu 4 kişi idam cezasına çarptırıldı, 8’i 16 yıla mahkum edildi, 18 kişi ise serbest bırakıldı. Ferhunde’yi korumayan 11 polis sadece 1’er yıl hapis cezası aldı. Daha sonra verilen idam cezaları 20 yıl hapis cezasına çevrildi.

İdam cezasının bozulması Ferhunde’nin linç edildiği camiinin önünde protesto edildi. “Şehit Ferhunde’nin kanı her şerefli Afgan’ın vicdanıdır” ,“Yozlaşmış mahkeme affetse de halk affetmeyecek” pankartları taşıyan halk Ferhunde için adalet taleplerini haykırdılar.

Cesur kadın Ferhunde’yi ne Afgan kadınları ne de biz asla unutmayacağız. Ferhunde Melikzade tüm dünyada şiddete, tahakküme, dinci baskıya karşı direnen kadınların sembolü olarak hatırlanmaya devam edecek.

Yazan fionamimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Nefret Böyle Bitecek: Yeni Zelanda’daki Saldırıda Eşini Kaybeden Farid Ahmed Saldırganı Bağışladı

Kapitalizm ve Patriarkaya Şapka İğnesiyle Direnen Bir Kadın: Marie Equi