in

YSK’dan Tarihi Karar: AKP’nin İstanbul Oyları Yeniden Sayılsın Talebi Reddedildi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), 31 Mart yerel seçimleri sonrası yaptığı itirazları bir üst aşamaya taşıdı. “Organize bir usulsüzlük var” diyen AKP, İstanbul’un 38 ilçesinde oyların tamamının yeniden sayılması, Büyükçekmece’de ise seçimin iptal edilmesi için Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvurdu. YSK ise 38 ilçede yeniden sayım başvurusunu reddetti. 21 ilçede ise 51 sandıkta yeniden sayım kararı aldı. Büyükçekmece seçiminin yenilenmesi ile ilgili kararını erteledi.

21 İlçede 51 Sandık Tekrar Sayılacak

YSK, kararını 8 Nisan’ı 9’una bağlayan gece kararını verdi. Karara göre AKP’nin 31 ilçede (yeniden sayılan 7’si eklenince 38) oyların yeniden sayılması talebini reddetti. Büyükçekmece seçimin yenilenmesiyle ilgili karar ise bugüne (9 Nisan) ertelendi.

AKP YSK Temsilcisi Recep Özel YSK toplantısı sonrası açıklama yaptı. Özel, “İstanbul’da 31 ilçede sandıkların yeniden sayılması talebimiz reddedildi. Büyükçekmece seçimin yenilenmesiyle ilgili kararı yarına ertelendi. 21 ilçede 51 sandıkta yeniden sayım kararı çıktı” dedi.

Özel’in açıklamasında YSK’nın içtihatlar nedeniyle tümünün sayılması talebini kabul etmediği vurgusu dikkat çekti. Özel, “31 ilçede, tek tek sayım döküm cetveli kontrol edildi ve haklı olduğumuz ortaya çıktı ancak daha önceki içtihatlarına uygun olarak tümünün sayılmasını kabul edilmedi” ifadelerini kullandı.

“Bundan sonraki süreç, olağanüstü itirazlarımız yoluyla götürülecek” diyen Özel, “Bundan sonraki süreçle ilgili, mazbatanın alınmasıyla ilgili herhangi bir sıkıntı var mı?” sorusu üzerine, kararı İl Seçim Kurulu’nun vereceğini söyledi. Özel, “Mazbataya İl Seçim Kurulu karar verecek. İl Seçim Kurulu da bu kararı verirken il birleştirme tutanağı tutması lazım. Tüm sandıklardaki bu geçerli geçersiz, şu anda, şu saatte hala bazı yerlerde sayımlar devam ediyor ve şu anda karar verilenler de sayılacak. Ondan sonra olağanüstü yolu bekler beklemez, o İl Seçim Kurulunun vereceği bir karardır. Süreç devam ediyor, ona bizim karışmamız mümkün değil.” diye konuştu.

CHP YSK Temsilcisi: 51 Sandığın Sayılması ile Süreç Sona Erecektir

CHP YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu YSK’nın kararına dair yaptığı açıklamada “51 sandığın sayılması ile süreç sona erecektir” dedi.

Yakupoğlu’nun yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“AK Parti, İstanbul’da 31 ilçe için büyükşehir belediye başkanı seçimlerinde kullanılan oyların tamamının, bu ilçelerdeki tüm sandıklarda sayılmalarını istedi. Yeniden sayım taleplerini kabul etmeyen İstanbul İl Seçim Kurulu kararının kaldırılması itirazları, YSK tarafından ayrı ayrı incelenerek, 31 ilçe ilçe için yapılan yeniden sayım itirazlarının tamamı reddedildiler. Ancak itiraz dilekçelerinde sayım döküm cetveli (çetele) boş veya imzasız olduğu iddia edilen sandıklarda incelemeler yapıldı. Buna göre sehven doldurulmamış veya eksik doldurulmuş 21 ilçede sadece toplam 51 sandığın yeniden sayılmasına karar verildi. Böylece 51 sandığın sayılması ile oy sayım süreci sona erecektir. Bundan sonra seçim sonucunu etkileyen olgulara dayanan olağanüstü itiraz söz konusu olabilir. Tıpkı 2014 seçimlerinde kısıtlı seçmenin oy kullanması ve aradaki farkın bu seçmenlerden az olması sebebiyle iptal edilen seçimler gibi. Yani seçimin iptali talepleri artık ileri sürülebilir. İtirazlar böylece sona ermiş oldu.”

Yazan Hidayet Marsilya

Dünyayı gezmek istediğim zamanlarda Google Earth imdadıma yetişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şule Çet’in Arkadaşlarından 15 Mayıs’taki Duruşma İçin Destek Çağrısı Videosu

Bağdat Caddesi Cinayeti: “Devlet, Mafya, Siyaset Üçgeninde Büyük Bir Skandal”