in

Bağdat Caddesi Cinayeti: “Devlet, Mafya, Siyaset Üçgeninde Büyük Bir Skandal”

Gazeteci Timur Soykan, dün Bağdat Caddesi’nde işlenen cinayetin perde arkasını anlattı. Soykan, cinayetle ilgili “Bu cinayet, Türkiye için yeni bir Susurluk’tur. Devlet, mafya, siyaset üçgeninde büyük bir skandaldır” dedi.

İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti’nin kızının öldürülmesiyle ilgili davada kırmızı bültenle aranan İlhan Ünğan, iki gün önce İstanbul Bağdat Caddesi’nde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Yaşanan olay, gazeteler ve televizyon kanallarının internet sitelerinde yalnızca cinayet boyutuyla gündeme geldi. Oysa cinayete kadar gelen süreç, 2014’te Zindaşti’nin İran asıllı başka bir uyuşturucu baronunu ihbarı ve ardından gelişen intikam cinayetlerine dayanıyordu. Gazeteci Timur Soykan, Twitter hesabından paylaştığı mesajlar ve sorularla cinayetin arka planına ışık tuttu.

Soykan şunları kaydetti:

1- Dün başka bir ülkede olsa yer yerinden oynayacak bir cinayet, Kadıköy Bağdat Caddesi’nde işlendi. Ama Muz Cumhuriyeti Türkiye’de 3. sayfalık bir haber kadar yer buldu. Oysa bu cinayet; Türkiye için yeni bir Susurluk’tur. Devlet, mafya, siyaset üçgeninde büyük bir skandaldır.

2- Kadıköy’de öldürülen kişi İlhan Ünğan. Cinayetin İran asıllı uyuşturucu baronu Zindaşti’nin intikamı olduğuna kimsenin şüphesi yok. İlhan Ünğan, 2014’te Zindaşti’nin kızı ve şoförünün öldüğü Büyükçekmece’deki suikastın azmettiricisi olarak kırmızı bülten ile aranıyordu.

3- Gıyabında yargılandığı davada iki kez müebbet hapsi isteniyordu. Buna rağmen İlhan Ünğan, Bağdat Caddesi’nde bir kafede oğlu ve eşi ile kahvaltı yapacak kadar rahattı. Her köşe başında polisin kimlik kontrolü yaptığı bu günlerde bu rahatlığı ona kimler sağlıyordu?

4- Diğer bir soru ise; İlhan Ünğan kafeden çıkıp tam aracına bineceği sırada yabancı plakalı bir araç ile yaklaşıp kafasından iki kurşunla vuran profesyonel tetikçilerin rahatlığı.”

5- İlhan Ünğan’ın yerini kimden öğrendiler ve İstanbul’un en işlek caddesinde suikast düzenleyip nasıl ortadan kayboldular? Onlara bu güç ve cüreti veren karanlıkta kimler var? Tüm bunları anlamak için olayın geçmişine bakmak gerekiyor.

6- İddiaya göre; olaylar zinciri Haziran 2014’te Zindaşti’nin kendisi gibi İran asıllı ve uyuşturucu baronu Çetin Koç’un bir sevkiyatını ihbar etmesiyle başladı. Yunanistan’daki bir gemi ve depoda 2.1 ton uyuşturucu yakalandı.

7- Çetin Koç, İstanbul’da bir mafyayı yöneten Orhan ve İlhan Ünğan kardeşlere Zindaşti’yi öldürmeleri için 5 milyon dolar verdi. 26 Eylül 2014’te Büyükçekmece’deki trafik ışıklarında duran Zindaşti’nin lüks cipini iki kişi taradı. Zindaşti’nin kızı ve şoförü öldü.

8- Habertürk’ten Mustafa Şekeroğlu’nun haberinden sonrasıyla ilgili çok çarpıcı bilgiler öğrendik. Suikasttan 3 ay sonra tetikçiler Hacı Osman Sezen ve Turgay Akar’ın cesetleri Küçükçekmece’de bulundu.

9- İki gün sonra ise Hollanda’da uyuşturucu ticaretinin kilit ismi Aliekber Aygün aracıyla trafik ışıklarında beklerken öldürüldü. 2015’te Orhan Ünğan Hollanda’da yakalanıp Türkiye’ye iade edildi. Kardeşi İlhan Ünğan ise Kırmızı Bülten ile aranıyordu.

10- Çetin Koç, 4 Mayıs 2016’da Dubai’de yüksek güvenlikli, sadece özel kartlarla girilen bir sitede susturucu takılmış silah ile kafasından vurularak öldürüldü. Tetikçi Kolombiya asıllı Kanada vatandaşıydı. Cinayet günü Kanada’dan gelmiş ve aynı gün uçakla geri dönmüştü.

11- Dubai polisinin Türk emniyetine şu bilgili verdi; tetikçinin sitede kullandığı kartlar bir yıl önce Türkiye’den gönderilen parayla tutulan bir eve ait. Türkiye, Kanada’dan bilgi istedi. Tetikçi Garcia Aravela’nın cesedi, suikastan bir hafta sonra ormanda bulunmuştu.”

12- Zindaşti’nin kızı ve şoförünün öldürülmesiyle ilgili davada Ünğanların avukatı Kudbettin Kaya, 20 Ekim 2017’deki duruşmada ‘Sonraki oturuma gelemeyebilirim. Öldürülme riskim var’ dedi. 11 gün sonra Yeşilköy’de, lokantada ailesi ile yemek yerken Uziyle vurulup öldürüldü.

13- Ergenekon Davaları sürecinde Zekeriya Öz’ün gizli tanığı olarak serbest kalan Zindaşti 19 Nisan 2018’de 2’si polis 5 adamı ile birlikte tutuklandı. Uyuşturucu, cinayetler gibi onlarca suçlama varken 6 ay sonra Zindaşti ile 3 adamı tahliye edildi.

14- Savcılık itiraz edip 3 saat sonra yakalama kararı çıktı. Ancak Zindaşti ve adamları kayıplara karışmıştı. Tahliye kararını veren hakim hakkında soruşturma başlatıldı.

15- Hakim, AKP’li eski milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’yu tarif ederek ‘Sürekli aradı ve bu şahsın mutlaka tahliye edilmesi gerektiği yönünde telkinde, baskıda bulundu ve devletin bu konuda böyle bir duyarlılığı olduğunu belirtti’ dedi.

16- Zindaşti’yi hiç görmediğini, tanımadığını söyleyen Burhan Kuzu’nun, bir yemekte Zindaşti ile çekilmiş fotoğrafını Cumhuriyet Gazetesi’nden Zehra Özdilek ortaya çıkarmıştı. Burhan Kuzu, Zindaşti ile vatandaşlık işlerine yardım için buluştuğunu itiraf etmişti.

17- Sonuçta Bağdat Caddesi’nde kurşunlar sıkıldı, bir kişi öldü. Tetikçiler kaçtı. İlhan Ünğan’ın kırmızı bültenle aranırken bu denli rahat olmasını kimler sağladı? Tetikçiler nasıl kaçmayı başardı? Zindaşti’nin serbest bırakılmasını ve yakalanmamasını sağlayan kimler?

18- Uyuşturucu çarkından, cinayetinden beslenenler kimler ve bu yeni Susurluk Skandalı’nın gizli isimleri ortaya dökülecek mi? Ama en önemlisi Türkiye nasıl bu hale geldi?”

Kaynak: MediaScope

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

YSK’dan Tarihi Karar: AKP’nin İstanbul Oyları Yeniden Sayılsın Talebi Reddedildi

Palu Ailesi Duruşmasında Korku Filmi Senaryosunu Aratmayan İfadeler