in

Yazarların Burçları

Edebiyat Dünyasını kasıp kavuran yazarlarımız bakalım yıldızlar aleminde ne durumdalar!

#1 ALBERT CAMUS

Varoluşçuluğun yakışıklı serserisi, gönüllerin biriciği Albert Camus ile başlayalım o zaman. Şu bakışların derinliğine bir bakın! Böyle derin ve etkileyici bakan birisi hangi burç olabilir sizce? Uçlarda gezinmesini, sürekli sınırları zorlamasını da hesaba katarsak? Evet! o bir akrep burcu erkeği. Derinliği, tutkusu, duruşu ve pek çok yönü ile burcunun özelliklerini de taşıyor bana kalırsa. Yani zaten bir akrep burcu varoluşunu sorgulamayacaktı da ne yapacaktı! Bunlar kendi varlığına bile şüpheyle yaklaşır! E tabi dozunda bir şüphe insanı bilgiye götüren en iyi motivasyonlardan biri olabilir. Aferin akrepler, böyle devam!

#2 İTALO CALVİNO

La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim! Bir insan bu kadar mı şahane olur yahu, kafayı yersiniz! Benim en sevdiğim yazarlar arasında başı çekenlerden biridir Calvino. Yazılarındaki o sonsuz incelik insanın kalbinde ferahlamalara sebep olur. Bu naiflik, bu dozajında romantiklik, bu anı yakalayabilme kabiliyeti elbette bir Terazi burcu erkeğine yakışırdı. Canım Calvino'm. Devrin daim olsun.

#3 JANE AUSTEN

Vallahi de billahi de senin burcunu tahmin etmiştim Jane! Bu özgürlük merakı, bu asilik, bu vahşilik nereden gelecekti başka! Karakterlerini sürekli bi gezmelere gönderme isteğinden anlaşılıyor ki sen bir yay burcusun! Sana zincir vurulmaz, seni kimse evlere kapatamaz. Sen ki edebiyattaki erkek imparatorluğunu parçalayıp özgürleşmiş bir kadınsın! Yürü be canım güzelim, kim tutmaya cesaret edebilir seni!

#4 FYODOR DOSTOYEVSKİ

İşte karşımızda bir akrep erkeği daha! Kendi namıma pek şaşırdığımı söyleyemeyeceğim, bu kadar derinleşme arzusu, derinleşebilme kabiliyeti, aydınlığın yanında karanlığı da keşfedebilme cesaretini göstermek, diplere, diplere daha da diplere inebilmek akrep burcunun en belirgin özelliklerinden. Yıkım ve yaşam döngüsünü çok iyi kurabilmiş bir yazar olan Dostoyevski burcunun da hakkını vermiş valla helal olsun! Ve elbette yaşasın sezgicilik. Akrep burcu deyip geçmemek lazım, aman dikkat bunlar bizim ciğerimizi bilirler.

#5 SHAKESPEARE

Heyecan! Macera! Yoğun duygular! Romantizm! Liderlik! Bilin bakalım bu kim? Tabi ki koç burcu erkeği! O tutku senin bu fetih benim diye gezinen insanlar bunlar. Yüksek enerjilerinden etkilenmemek ve auralarına kapılmamak mümkün değil. Shakespeare de durduğu yerde durmayıp dili ve edebiyatı fethetmiş baksanıza. İyi de yapmış valla. İnsanlığın kan, göz yaşı ve ihtiras ihtiyacını karşılamış adam fena mı? Hayırseverliğin de bu kadarı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Afyon Etkisini Sanatında Kullanmış 6 Yazar-Şair

Kıyamet Tarikatı: Aum Şinrikyo