in

Toplumsal Sorunlar: İnsan ve “Leş” Kavramı

Sevgili okur;

Toplumsal sorunların arttığı, her gecenin kötücül bir düşle sonlandığı şu başıbozuk günlerimizde gündemden kaçıp duygularımızı paylaşmakta fayda var. İçinde hala insan kavramına dair temiz duygular barındıran herkes için. Kendinizden bir kırıntı bile bulabilirseniz ne mutlu.

“Bazı anlar”

Tüm görevler yerine getirilmiş, yapacak bir şey kalmamış gibisinden öylece duruyorum. Yok yahu, keyiften değil. Sadece yaptıklarımın yapacaklarıma teminat olamayışından salıveriyorum. Çiçekler sulandı, kediler sevildi, çöpler boşaltıldı. İç temizlik esas. Bunu bir çamaşır suyu ve ya tuz ruhu ile sağlayamazsın. Kendinle kavga ede ede, öfkeni yüreğine kusa kusa ve tüm bunları bir yumru haline getirip göğsünde taşımayı öğrenerek yapabilirsin. Zira insan bazen kendi gölgesinde yaşamalı, en azından hayatının herhangi bir evresini bu şekilde geçirmelidir. Ancak o zaman ayakları üzerinde durabilir.

“Asıl saadet en batıl saatlerde kendinle ettiğin sohbettir.”

Tüm cevapları bildiğin halde kendi doğrularını bulma, yaratma çabası sandığından daha çok kuvvetlendirir seni. Üstelik tüm sohbet boyunca söz hakkı sendedir. Tabi karşındakini konuşmadan anlayabiliyorsan. İnsan cennetini de cehennemini de kendisi yaratır. Seçimleri, karakterleri ve davranışları ile. Temizlenmek için banyo yaparken, sınavdan yüksek not almak için çalışırken, tok kalmak için yemek yerken neden cennetimizi ve ya cehennemimizi bir başkası yaratsın? Hayat insanın elindedir. Onu idare etmeyi ve kullanmayı bildiği müddetçe. Aksi halde yaratılan ve bize dayatılan kavramlar belirler yönümüzü.

Karşımdakini anlama konusunda zorlandığımda kendimi de ifade edemediğimi fark ediyorum. Kişi, bendeki beni görebildiyse eğer zaten iletişimimiz kolayca sağlanıyor. Bu yüzden ön yargılı insanlar hayatımın hiçbir evresinde hâkimiyet kuramıyorlar.

“İnsanlara bakın”

İç organlarını görün. Kan akışlarını, duygularının bedenlerine yansıyışını izleyin. En ince ayrıntısına kadar. Misal; güldüklerinde gözlerinde oluşan kırışıklık sayısını bilin, kahvesini nasıl içtiğini, olaylar karşısında verdikleri tepkileri, onları farklı kılan şeyleri bilin. İnsan mükemmel bir varlık. Her gün yeni bir insan öğrenin. Kanımca öğretici yanı en yüksek olan varlık insanlar. Yeni bir renk hayal etmek zor, her gün yeni bir anlam kazanmak ise bu kadar kolay. İnsanlara anlamlar yükleyin, onun kafasını başkasında, başkasının düşüncesini onda izleyin. Onları kendinizde yeniden şekillendirin. Zira toplumsal sorunların sebebi bu; insanlara anlam kazandıramamak, onları yönlendirememek ve dikkate almamak. Bunun eksikliği ile yoluna devam eden insan ise “leş”.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Sivil İbadet: Alevi-Bektâşî Müziği

Yenilemeyeni Yeme Tutkusu: Pika Sendromu