in ,

Temizlik İşçilerinin Kurduğu Kütüphane 25 Bin Kitaba Ulaştı

Birgün Gazetesi’nin haberine göre Çankaya Belediyesi’nde çalışan temizlik işçilerinin sokağa bırakılan kitapları toplayarak kurmaya başladığı kütüphane bugün 25 bin kitaba ev sahipliği yapıyor.

#3 İşçilerin çocukları da kütüphaneden yararlanıyor

Ansiklopedilerden tarih kitaplarına, romanlardan kişisel gelişim kitaplarına kadar geniş yelpazedeki kitapların bulunduğu kütüphaneden öncelikle şantiyeyi kullanan temizlik işçileri yararlanıyor. İşçiler, kitapları ödünç alabildiği gibi dinlenme saatlerinde diledikleri kitabı okuyabiliyor ya da satranç oynayabiliyor. İşçilerin çocukları da kendileri için oluşturulan çocuk kitapları bölümünü diledikleri gibi kullanabiliyor.

#4 Çöp kamyonu yenilenerek ‘gezici kütüphane’ haline getirildi

Öte yandan toplanan kitapların, belediye tarafından köy okullarına ve ilçe kütüphanelerine ulaştırılması için çöp kamyonu yenilenerek, gezici araç haline getirildi. İşçiler, ‘gezici kütüphane’ ile dünya klasikleri, Türk edebiyatı, siyaset, kişisel gelişim gibi 17 farklı kategorideki kitapları öncelikle öğrencilere olmak üzere okurlara ulaştırıyor.

#5 ‘Kütüphaneye yapılan kitap bağışları çok değerli’

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, kütüphanenin kurulmasının ardından yapılan kitap bağışlarının çok değerli olduğunu belirterek, “Tüm Çankaya’yı temizlemekle yetinmeyen, kütüphane kuran, bununla da yetinmeyerek, kütüphaneye gelemeyenlere kitap taşımak için harekete geçen çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Yazan karmakoma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ursula K. Le Guin’den, Bir Diploma Töreni için Kinayeli bir Konuşma

Vegan Aktivistlerden Nusr-Et Protestosu