in

Sütyen Takmak İstemeyen Kadınların İsyanını Dile Getiren 20 Tweet

Kanada’lı genç kadın Christina Schell, sütyen takmadığı gerekçesiyle kendisini işten kovan işverenine insan hakları davası açtı. Bir golf kulübünde garson olarak çalışan Schell ne giyip ne giymeyeceğine karar veren erkek egemen sisteme ve cinsiyetçi önyargılara karşı mücadele etmekte kararlı görünüyor.

Dayatılan estetik ve güzellik anlayışına rağmen bazı kadınlar yine de rahatlığı tercih etmek istiyor. Sıcakta inanılmaz rahatsızlık vermesi, binlerce farklı sütyen modeli içinde kadının kendi bedenine en uygun olanı bulmasının zorluğu, kilo alıp verildiğinde sütyenin bol ya da dar gelmesi, gereksiz bir gider kaynağı olması, olur olmadık zamanlarda askısının ya da kopçasının çıkması, çamaşır makinesine atıldığında dağılıp gitmesi, farklı kıyafetler için farklı sütyenler giyilmesi gerektiğinin dayatılması gibi sebepler kadınları canından bezdirmiş durumda.

Ülkemizde ve dünyada gün geçtikçe daha fazla kadın sütyen dayatmasına karşı çıkıyor ve bedenleri üzerindeki tasarrufun kendilerine ati olduğunu, “memelere özgürlük!” diyerek haykırıyorlar.

Biz de twitterdan “memelere özgürlük” diye haykıran 20 tweeti sizler için derledik.

Yazan narin

3 Yorum

Cevap Yazın
  1. 2017 Ağustos ayında motorlu bir trafik kazası geçirdim. Kendime geldiğimde şokta olduğumdan konuşamıyordum. Ve bir kadın yerde yatarken kulağıma eğilip sütyeniniz görünüyor onu da düzeltin dedi. Bu olay gerçekten yaşandı. Hem de İstanbul Göztepe Merdivenköy ışıklarda…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Zamana Meydan Okuyan Mahalleler ya da Şehrin Atardamarları

Molotoflu Menemen Alır mıydınız?