in

Sütyen Takmadığı Gerekçesiyle İşten Atılan Kadın İşyerine İnsan Hakları Davası Açtı

Kanada’lı genç kadın Christina Schell, sütyen takmadığı gerekçesiyle kendisini işten kovan işverenine insan hakları davası açtı.

Bir golf kulübünde garson olarak çalışan 25 yaşındaki Schell sütyen takmayı reddettiği için işten atılmıştı.

Schell servis yaparken tişörtünün altına sütyen giymeyi reddettiği için yönetmelik dışı davranış yüzünden kovulduğunu ancak sütyen takmanın zorunluluk olduğunu bilmediğini söyledi.

Golf klübünün müdürü Doug Robb ise Schell’e yeni giysi yönetmeliğinin kendi güvenliği için gerekli olduğunu söyledi.

Schell iki yıl önce “berbat bir şey olduğu” için sütyen takmayı bıraktığını açıkladı.

Schell erkeklere yönelik bu tür bir giysi yönetmeliği olmadığı için cinsiyet ayrımcılığı yapıldığını iddia ederek konuyu mahkemeye taşıma kararı verdi.

Bir haber sitesine açıklama yapan Schell, “Bu cinsiyete dayalı bir konu o yüzden de insan hakları meselesi. Benim meme uçlarım varsa erkeklerin de var” dedi.

CBC televizyonuna bu konuda görüş bildiren avukat Nadia Zaman “Sadece kadın çalışanların sütyen takması talep edilir ve buna benzer bir uygulama erkek çalışanlar için istenmezse bunu meşru gösteremezler” dedi.

Bu hafta Manitoba’da bir McDonald’s çalışanı işe sütyensiz gitme hakkı için verdiği savaşı kazanmıştı.

Mc Donald’s’ta aşçı olarak çalışan Kate Gosek sütyen takmama kararı nedeniyle işinde zorluklar yaşadığını açıkladı.

CBC televizyonuna konuşan 19 yaşındaki Gosek pek çok müdürün bundan hoşlanmadığını hatta kadın müdürlerinden birinin omzuna değerek sütyen askısı olup olmadığını anlamaya çalıştığını da söyledi.

2016 yılında Ontario İnsan Hakları Komisyonu cinsiyetçi giysi yönetmeliklerinin kaldırılması yönünde çağrıda bulunmuştu. Bu bildiride giysi yönetmeliklerinin kadınların yüksek topuk ya da kısa etek gibi rahatsızlık verici giysileri çalışırken giymeye zorlanamayacağı söyleniyor.

Yazan narin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sosyal Medya Dezenformasyonlarıyla Başa Çıkma Rehberi

Masum Olmayan Masallar Diyarına Hoş Geldiniz!