in ,

Şule Çet Davasında Adli Tıptan Rezil Rapor: “Bir Kadın Bir Erkekle Tenhada İçmeyi Kabul Etmişse Cinsel İlişkiye Rıza Göstermiştir”

Üniversite öğrencisi Şule Çet geçtiğimiz yılın Mayıs ayında Ankara’da bir plazanın 20. katından atılarak öldürülmüştü. Cinayet ve sonrasındaki gelişmeler gündemdeki yerini koruyor. Olayla ilgili rapor hazırlayan bir adli tıp uzmanının, “Bir kadın bir erkekle tenhada içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiştir” ifadeleri kamuoyunda öfke ve tepki yarattı.

Şule Çet davasının avukatı Umur Yıldırım sosyal medya hesabında ‘Bu raporu düzenleyen bir adli tıp uzmanı. Bu raporu düzenleyen belki bir baba. Şule’nin yaşadıkları senin de başına gelirse biz senin gibi davranmayacağız. Senin de hakkını sonuna kadar savunacağız’ açıklaması yaptı.

Skandal rapora tepki gösteren Kadın Meclisleri, Şule Çet‘in faillerinin parayla hazırlattığını belirttiği rapor için, “Bu cümle, Şule Çet’in faillerinin parayla hazırlattığı rapordan: “Bir kadın bir erkekle tenhada içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiştir.” Aklama çabalarınız boşuna. Bu cümleleri bir daha kuramayacaksınız” ifadelerine yer verildi.

Ankara’da Gazi Üniversitesi Tekstil Tasarımı öğrencisi Şule Çet, 9 Mayıs’ta sabaha karşı saat 04.00 sıralarında lüks bir plazanın 20’nci atılarak öldürüldü. Çağatay A. ve Berk A, ifadelerinin ardından ilk önce serbest bırakıldı, ancak daha sonra kamuoyu baskısı ve ortaya çıkan yeni deliller nedeniyle cinayet şüphesiyle tutuklandılar.

Şule’nin otopsisinde 9 parmağının tırnak altında Çağatay A’ya ait DNA izleri bulundu. Ayrıca cinsel saldırıya uğradığı ve kanında uyumayı tetikleyen uyarıcı maddeye rastlandığı tespit edilmişti.

Çağatay A. ve Berk A’nın kasten öldürme, cinsel saldırı ve hürriyetten yoksun bırakma suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 39’ar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davada tutuklu sanıklar 6 Şubat 2019 tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkacak.

26 Yorum

Cevap Yazın
 1. Gün gelir devran döner, alçaklar insanların yüzüne bakamaz. Hiç merak etmeyin sizin de sonunuz aynı olacak

 2. Tenhada rapor hazırlayan insan müsveddeleri, bu hesaba katmadığınız gerçek insanlık bir gün sizi hak ettiğiniz yere tükürecek, hukukunuz da vicdanınız da yerin dibine batsın.

 3. Lanet olsun böyle zihniyetteki insanlara bir genç kız umutları ve hayalleriyle hunharca öldürülüyor .yine fail kadın oluyor.

 4. Yargı,idam cezasını çok ağır bulurken,bir şahsın bir kimseyi idam etmesini hafife almamalıdır.Her cinayet bir idamdır. Her cinsel saldırı,ruha karşı işlenmiş cinayettir.

 5. Ne diyim Allah bin turlu belanizi versin. Kizin kaninda kotu madde bulunuyor. Tirnak altinda adamlara ait dna ama siz yinede rizasi var diyorsunuz ya.. insallah bizzat sizin basinaza gelir. O zaman bizde rizan varmis yaaa diyecegiz. Colugundan cocugundan degil kendinden bul. Insallah kendi basini yeeee.

  • Rızası varsa neden öldürdüler?… Burada yargılanan Rızası olup olmaması mıdır? Yoksa genç kızın hunharca öldürülüşü mü?
   Bu nasıl bir adli tabip? Rapora ahlaki cümleler değil, teknik ve tıpbi görüş bildirmesi gerek…
   Ben hakim ya da savcı olacaktım o davada, hazırlayan ibnelere yedirirdim o raporu…

 6. Tenhada kendi rızanızla yazdığınız o raporun karşılığında yalnızca rüşvet almadınız. Daha başka neler aldığınızı başınıza gelen felaketleri yaşarken anlayacaksınız. Kimse ektiğini biçmeden gidemez bu hayattan.

 7. Vay vay vay parayla satılmış parayla rapor hazırlayan insan görünümlü şeytanlar bunların hakkında soruşturma acilen açılması gerekiyor kızın 9 parmagınin arasında adamın dna sı çıkmış bu ne demek yapılanlara direnmiş insan en son tırnakları ile direnir bu kızda belliki direnmiş raporlar bunu gösteriyor ve buna rağmen bu gibi sözler sarfedenin ve adli TİB gibi bir yerde Duran’ın Şüpheliler ile ilgili ilişkileri acilen araştırılması gerekiyor hepimizin colugu çocuğa var bunun gibi sözler sarfedenlerin ellerine kalmasınlar

 8. Tenhada içki içmeyi kabul eden cinsel ilişkiye rıza gösterir…Bu ifade zaten son yıllarda oluşan erkek bakış açısının ifadesi. Kadınları mal görüp istediklerini yapacaklarını düşünen eril geri kafalılık. Kadın birey olduğu zaman her şey yoluna girecek de bu gidişle zor gibi gözüküyor.

 9. madem rızası varsa 9 ncu kattan neden atlar bir kız,kanında uykuyu tetikleyen ilaç ne arıyor,insanlara neden direnmişde tırnaklarıyla onları yolmuş?hangi şarlarda neden orda oldu?Adaletiniz batsın!Asıl sorun, tenhada yazılmış karar!

 10. Uyku verici ilaç, zor kullanma gibi mağdurun iradesini kullanmasına engel şartlar mevcut. Ayrıca dayanak kılmaya çalışılan “Tenhada içtiyse rızası vardır.” hükmü de geçersiz. Çünkü olaydan önce Şule Çet’in arkadaşlarına gönderdiği ve davaya yansıyan mesajlarda olay yerinde üç kişi oldukları belirtiliyo. Neresinden bakılsa hukuksuz bir durum.

 11. nerede nasıl olursa olsun. ısterse cırılcıplak olsun bu ona tecavuz edılmesı hakkı vermez. dıyelım basta rızası vardı sonra vazgectı nolacak bu karsı tarafın tecavuzunu bertaraf mı eder… kı Avrupa’da karı kocanın bıle ıstemdısı ılıskılerı tecavuz sayılıyor… ustelık bu kızcagız öldürülmüs… aıle bu durumda mahkemeden vazgecse bile olayda cınayet var. kamu olayıdır. Adli tıpın yorum yapma olayı yoktur. dırek elındekı bulguları yazma yetkısı vardı. adlı tıp bılır kısı degıl resmı kurumdur

 12. Erkeğin rahatına, zevkine, çıkarına göre düzenlenmiş erkek egemen sistemleri yaşayan tüm ülkelerde ki kadına bakış açısı bu işte.Kadın meta, zevk aracı, kuluçka Makinası, hizmetci! İşedi bu hastalıklı bakış açısını düzeltmek için insan gibi insan olan herkes feminist olmak zorundadır. ( Feminist: Kadınla erkeğin her alanda eşit hakka sahip olması gerektiğine inanan ve bunun İçin çabalayan insanlara verilen genel ad.)( Kesinlikle eril zihniyetin ;bize yanlış öğrettiği gibi erkek düşmanlığı değildir.)

 13. Allah böyle adalet dagitanlarin belasını versin yazıklar olsun kadınları bu kadar aşağılayan bir ülke daha olamaz tuhhhh böyle hukukun içine. . …..

  • Zaten raporda bu kişilerin cümlelerinden alıntı yapılmış. Adli tabip kitaplarından kaynak göstermiş sayfa numarasıyla birlikte

 14. Allah sizin ve sizin gibilerin toptan cezasını versin.Sığ beyinli şerefsizler.Umarım kendi canınız daha beter yanar da ,anlarsınız .Bir evladın anne baba için ne demek olduğunu.Ama anlamazsınız yine de ,çünkü öz evladından tahrik olan sayıklarsınız siz.

 15. Tabi tabi haklılar.!!!..Bu mantıkla ortaya para falan koyuyorsanız birinin almasını çalmasını kabullenmiş oluyorsunuz, evinizi yüksek güvenlik önlemleriyle korumuyorsanız evinizin soyup soğana çevrilmesini kabul etmiş sayılır hiç bir şekilde hak iddia edemezsiniz,bulunduğunuz yerde kamera vs yoksa siz oradayken darp edilmeyi hatta öldürülmeyi kabullenmiş oluyorsunuz …Karınıza kızınıza kilitli don giydirmezseniz ……..kabul etmiş olursunuz…

 16. Kadınlara yönelik toplumsal cinsiyete dayalı siddetin önlenmesi ve siddetle mücadele konusunda zorunluluk getirmesi amacli uluslararası bir sozleşme olan İstanbul sözleşmesi (2014 )kapsamında ele alınmalı.Sözlesmenin 12. Maddesi :Taraflar kadınlarin daha aşagı düzeyde olduğu düşüncesine veya kadınların ve erkeklerin toplumsal olarak klişeleşmiş rollerine dayalı ön yargıların,törelerin,geleneklerin ve diger uygulamaların kökünün kazınması amacıyla davranış kaliplarının değistirilmesine yardımcı olacak tedbirleri alacaktır.İstanbul Sözleşmesi 6284 sayılı kanun

 17. Tüm Kadınlar adına; böylesine bir ayrımcılık ve hakaretten utanç duyuyorum..Bu bir erkeğin başına gelmiş olsaydı eğer, o zaman ne düşünürdünüz?..Nasıl bir karar alırdınız?..Vicdanınız rahat mı?..Gece başınızı yastığa koyarken; Yarın bu sizin eşiniz, dostunuz, evladınız da olabilir düşüncesi olmadan rahat uyuyabiliyor musunuz?..Herşey insanlar için..Insanın bir an lık basiretinin bağlanmasına bakar..Kadın ya da erkek fark etmez: Hiçbir insan; hiçbir insanın bedenine zorla sahip çıkamaz..Bu zorbalıktır ve kanunen suçtur…insanlık suçudur..Hiçbir gerekçe bunu hafifletemez..yok sayamaz..Yetkililerin biran evvel böylesine vahim bir karardan geri dönmelerini ve tüm kadınlardan özür dilemelerini rica ederiz…Teşekkürler.. #Kadınlarkutsaldır #Bedenkutsaldır.. #Bedenimedokunma..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

‘Düşmek’le Korkutulmak

Kediler Dünyayı (Ve Birkaç Viking Gemisini) Nasıl Fethetti