in

Kızı Rabia Naz’ın Şüpheli Ölümünü Araştıran Baba Akıl Hastanesine Yatırılacak

Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, mahkeme kararıyla akıl hastanesine yatırılacak. Vatan, “Bu yola canımı koydum, kimseden korkum yok” diyor

Deutsche Welle Türkçe’den Tunca Öğreten’in aktardığına göre, Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, mahkeme kararıyla akıl hastanesine yatırılacak.

Vatan ile görüşen Öğreten’in aktardığına göre, Vatan hastaneden çıkarıldıktan sonra apar topar adliyeye götürüldü ve Nöbetçi Sulh ve Ceza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Hakim, Vatan’ın üç hafta süreyle hastaneye yatırılıp tedavi edilmesine karar verdi. Karar, avukatının yaptığı itirazla birkaç günlüğüne ertelendi.

Canikli’nin Giresun’u ziyareti sırasında gözlem altına alındı

Canikli’nin dün Giresun’u ziyaret ettiği sırada gözlem altına alınan Vatan, “tehdit” ve “hakaret” gerekçeleriyle hakkında suç duyurusu olduğunu ve polis merkezine çağrıldığını söylüyor. Vatan’ın aktardığına göre, polis merkezine gittiğindeyse iki telefonuna da el konuyor.

Şaban Vatan hakkında şikayetçi olan kişiyse kardeşi Muhammed Vatan. Şaban Vatan, kızının ölümünün ilk gününden beri kardeşinin, kendisini bu adalet arayışından uzak tutmaya çalıştığını şu sözlerle anlatıyor: “Adli Tıp incelemesi talep ettiğimden beri beni kararımdan vazgeçirmeye çalışıyor. Hatta pek çok kez ‘Otopsi incelemesi yapılırsa kızını mezardan çıkarıp kafasını kesecekler. Rabia Naz’ı mezarında rahat bırak’ bile dedi.”

Şaban Vatan gözaltında iken Giresun Devlet Hastanesi psikiyatri polikliniğine götürülüyor. O sırada kardeşinin, kendisi hakkında “Psikolojik sorunları var. Daha önce 10 gün hastanede yattı” beyanında bulunduğunu öğreniyor.

Kardeşi Muhammed Vatan’ı tehdit ya da darp edip etmediğini sorduğumuz Şaban Vatan, “Elbette kendi aramızda tartıştığımız anlar oldu. Ancak bir kez bile fiziksel olarak bir şey yapmadım. Kendisi 10 yıldır psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle ilaç kullanan, raporlu bir kişi. Hatta o beni darp etmeye çalıştığında kendisinden uzaklaştım” yanıtı veriyor.

Vatan, kardeşinin neden böyle bir şikayette bulunduğunuysa şu sözlerle gerekçelendiriyor:

Kardeşim, kızımı kaybetmeden önceki döneme kadar yapılandırdığı borçlarını dahi ödeyemeyen biriydi. İşleri çok kötüydü. Kızımı kaybettikten sonra beni adalet arayışımda durdurmak istedi. Sonra birden bire kendine çok işlek bir yerde benzin istasyonu açtı. Hatta istasyonun açılışı da dün yapıldı. Öğrendim ki istasyonun yakınında bir de otel inşaatına başlamış.

Şüpheli aracı kullanan belediye başkanının yeğeni iddiası

Olayı tek başına araştıran baba, kızının ölümüne sebep olduğunu düşündüğü siyah aracın, Eynesil’in AKP’li Belediye Başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeni tarafından kullanıldığını tespit ediyor ve savcılığa bildiriyor.

Baba Şaban Vatan, soruşturmayı Giresunlu etkili siyasilerin durdurmuş olabileceğini ve delillerin de karartıldığını düşünüyor. Öyle ki, babanın iddiasına göre AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli ve yine AKP’li vekil Cemal Öztürk işin içinde.

Avukat Kılıç: Usül açısından eksiklik var

Geçen Nisan’da kızını kaybeden, emniyet ve savcılığı olayın soruşturması için bir türlü harekete geçiremeyen, adaleti sosyal medya paylaşımlarında arayan baba, birkaç gün içerisinde ruh ve sinir hastalıkları hastanesine yatırılacak.

Vatan’ın avukatı Ufuk Kılıç ise usül açısından hata yapıldığını söylüyor. Şaban Vatan’ın daha önce hastaneye yatırılmadığını, 10 dakikalık gözlemle birinin hastaneye yatırılacak kadar hasta olduğunu anlamanın ise mümkün olmadığını savunuyor. Kılıç “Şüphelinin akıl hastanesine yatırılabilmesi için hem avukatının, hem de cumhuriyet savcısının hazır bulunması gerekiyor. Ben orada yokken alelacele hastaneye sevk edilmiş. Kaldı ki bir kişinin beyanıyla kimseyi hastaneye yatıramazsınız. Bu, usül açısından büyük eksiklik” dedi.

sendika.org

Akıl Fikir Müessesesi’nin Notu

Çağdaş Rus sinemasının önemli yönetmenlerinden Andrey Zvyagintsev’in otoriter rejimlere sırtını yaslayan yerel bürokratik elitin adaleti nasıl katlettiğini anlatan Leviafan isimli filmini izlemenizi öneririz.

Yazan Hidayet Marsilya

Dünyayı gezmek istediğim zamanlarda Google Earth imdadıma yetişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Deprem Haritası Güncellendi: Deprem Riski Artan ve Azalan İller

Neden Ekofeminizm?