in

Netflix Dünyayı Nasıl Ele Geçirdi? Kısa Netflix Tarihçesi

Milyonlarca kullanıcısı bulunan ve zaman geçtikçe de kullanıcı sayısı ivmelenerek artan Netflix, hem dizi hem de sinema sektörünü temellerinden sarsmaya devam ediyor. Yeni Hollywood olarak adlandırılan Netflix’in tarihine ve gelişim sürecine ışık tutalım istedik.

Netflix adı ile hayatımız giren yayın kanalının adı başka bir şey de olabilirdi. Düşünülen isimler; Directpix, Replay ve Luna idi. Netflix’in kurucu CEO’su Marc Randolph‘un Kibble isimli bir köpeği vardı ve Netflix ilk kez Kibble ismi ile etiketlendi. Sonrasında fonetik kaygılar gözetilerek Netflix adını aldı.

1997 yılında bir online DVD kiralama fikri olarak ortaya çıkan Netflix, 1998’de faaliyete geçen Google’dan bir yaş büyüktür.

Netflix’in belki de daha önce hiç görmediğiniz bir “örnek gösteri”si mevcut. 11 dakikalık film kare hızlarını ve ses senkronizasyonunu tespit etmek amacıyla hazırlanmış rastgele görüntülerden oluşuyor.

1998 yılında Netflix, bazı kullanıcılarına Clinton’ın Monica Lewinksy hakkındaki büyük jüri tanıklığını gönderemeye çalışırken, 100 müşterisine yanlışlıkla hardcore Çin pornografisi göndermiştir.

2000 yılında Netflix CEO’su Reed Hastings, dünya çapında yaklaşık sekiz bin mağazaya sahip dev DVD video kiralama şirketi Blockbuster’a, %49 ‘luk hissesini satıp, blockbuster.com adını almayı ve onlara çevirimiçi hizmet sunmayı teklif etti. Şirket Netflix’in 50 milyon dolarlık teklifini geri çevirdi, Netflix’in şimdiki değeri ise 30 milyar doların üzerinde.

Netflix nelere ilgi duyduğumuzu biliyor. Bir sonraki satın alımlara karar vermek için diğer web sitelerini izliyor. Bunlardan biri de dizi ve film paylaşımlarının sıklıkla yapıldığı torrent siteleri.

Netflix’in içerik kütüphanesi bir petabyte veri içerir. Bu 1.024 terabayt veya 1.048.576 gigabayt’a eşdeğerdir. Netflix, aynı zamanda kendi donanımını da tasarlıyor.  Netflix, iki tür sunucu kullanıyor: Sabit disk tabanlı bir sunucu ve düşük güç kullanımı ve yüksek yoğunluk için tasarlanmış bir flash sürücü tabanlı sunucu. Tasarım her yıl güncelleniyor..

Netflix, çalışanlarına bir ton özgürlük sağlar. Çalışanların sınırsız bir tatil hakkı vardır, geleneksel yıllık performans incelemelerine tabi değillerdir. Çalışanlar Netflix’in kalitesini düşürmedikleri müddetçe serbest çalışma imkanına sahiptirler. Netflix çalışanları başlangıç seviyesindeki işler için saatte 18 $ kazanırlar.

Netflix’in bir Spoiler Expert’i var. Peki bu spoiler expert ne işe yarıyor? Spoiler uzmanı, insanların bir içerik hakkında bilgi sahibi olduklarında, izleyecekleri program konusunda ne hissedebileceklerini ölçen bir kültürel antropolog gibi çalışıyor. Henüz yayınlanmamış bir içerikle ilgili bilgiye sahip olmanın sizi güçlü kılacağı iddiasında bulunuyor. Netflix’in araştırmaları gösteriyor ki, insanlar yayınlanacak içerik iyi ve ilgi çekiciyse, spoiler verilmesi onları bu içeriği izlemekten alıkoymuyor.

2013 yapımı Netflix orijinal içeriği House of Cards ilk sezonuyla, sadece internet aracılığıyla dağıtılan diziler için bir ilki gerçekleştirerek ana dallar dahil 9 kategoride Emmy Ödülü’ne aday gösterilmişitir. Dizi 67. Primetime Emmy Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Ayrıca oyuncu Robin Wright, dizinin 2014 de yayınlanan bir diğer sezonu ile Altın Küre’ de “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kucaklamıştır.

Her ne kadar aklımızda öyle yer ettiyse de House of Cards Netflix’in ilk orijinal içeriği değildir. 6 Şubat 2012 yayın tarihiyle bu ünvan Lilyhammer adlı diziye aittir.

Netflix ayrıca Oscar için aday gösterildi. 2013 yılında The Square adında bir Mısır-Amerikan  yapımı belgesel yayınladı . 2011 Mısır Devrimi’ni tasvir eden film, Jehane Noujaim tarafından yönetildi ve 86. Akademi Ödülleri’nde En İyi Belgeseli Ödülü’ne aday gösterildi .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Faşist Sembolleri Duvarlardan Kazıyan Emekli Öğretmen: Irmela Mensah

Usta Şairimiz Refik Durbaş Hayatını Kaybetti