in ,

Kayıp Türkülerin İzinde Bir Don Kişot: Emre Dayıoğlu

Emre Dayıoğlu Kimdir?

1988 Antalya doğumlu olan Emre Dayıoğlu, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümü mezunu. Aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini sürdüren Dayıoğlu, halen Antalya’da bir lisede müzik öğretmenliği yapmaya da devam etmektedir.

Küçük yaşlarından beri müzikle iç içe olan Dayıoğlu, ilkokulda bağlama çalmaya başlamıştır. Lise yıllarında “elle saz çalmaya” başlamış ve daha sonra Teke yöreside icra edilen üç telli saz ile tanışmıştır.

UNESCO tarafından “Yaşayan İnsan Hazinesi Kültürel Miras Taşıyıcısı” seçilen, bu yıl içerisinde kaybettiğimiz Anadolu müziğinin yaşayan kütüphanesi Hayri Dev için yaptığı belgeselinden.

Teke yöresinde yerel sanatçılarla derleme çalışmaları yapmaya başlayan Dayıoğlu, yöresel müziklerden oldukça etkilenmiş ve araştırmalarını derinleştirmeye karar vermiştir.

2013 yılında “Elmalı Yayla Müzik Topluluğunu” kuran Dayıoğlu, pek çok konser ve festivale katılmış, yörede kullanılan sipsi, kemane, kaval, cura gibi otantik sazların tanıtımına grup üyeleriyle birlikte katkı sağlamıştır.

Uğur Önür ve Ali Bedel ile birlikte kurdukları “Teke Trio” isimli müzik grubuyla Teke yöresinin unutulmaya yüz tutmuş müziklerini gün yüzüne çıkarmışlardır.

2013 yılında Elmalı ilçesinde kendisinin kurduğu ‘’Elmalı Yayla Müzik Topluluğu’’ ile müzik festivallerine ve konserlere katılmış, yöredeki sipsi, kemane, kaval, cura gibi otantik sazların tanıtımında grup üyeleriyle birlikte katkı sağlamıştır.

Halen Anadolu’nun tozlu yollarını arşınlayarak, kimsenin uğramadığı köylere nahiyelere ulaşıp yöresel müzikleri kayıt altına alıyor, insanların hikayelerini dinliyor, asırlık çınarlarla birlikte müzik yapıyor ve Anadolu kültürünün dalında olgunlaşıp unutulmaya yüz tutmuş meyvelerini toparlayıp genç kuşaklara aktarmaya çalışıyor. Belki sesi zevzek youtuberlar gibi milyonlara ulaşmıyor ama Youtube’un en iyi Türkçe kanallarından birine sahip olduğu kesin. Takipte kalınız.

Bir Yorum

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Doğal Tarım Yapıp Dünyayı Geziyor, Hayallerinin İzinde Bir Hayat: Kutluhan Özdemir

Alkolik Kererular Yeni Zelanda’da Yılın Kuşu Seçildi