in

HIV Pozitif Birey Miguel 100 Yaşına Bastı!

 

Amerikan CTV’nin haberine göre, 100. doğum gününü kutlayan Miguel, 2004 yılında Lizbon yakınlarındaki bir hastaneye başvurduğunda, ileri evrelerde görülen belirtiler taşıyordu ve bağışıklık sistemi çok zayıflamıştı. Tanı konulduğu gün 84 yaşında olan Miguel’in HIV pozitif olduğuna dair hiçbir fikri yoktu. Hemen HIV ilaç tedavisi ART’ye başlandı ve bu vaka, etkin ART kullanımının 84 yaşında, son evrede tanı almış birini dahi sağlığına yeniden kavuşturmadaki etkisinin kanıtı olarak kaydedildi.

Miguel’e günlük hayatında yardımcılık yapan bir sağlık profesyoneli olan Ines, Miguel’in ilerlemiş yaşına rağmen koruduğu sağlığının, düzenli HIV tedavisinin HIV pozitif bireylere sağlıklı ve uzun bir ömür sürmekteki yararı konusundaki tüm açıklamaları doğrular nitelikte olduğunu söylüyor.

Araştırma ekibinden, HIV uzmanı olan Dr. Guaraldi, Miguel’in durumunda küçük bir ilhamdan fazlasını buluyor. İtalya, Modena Üniversitesi’nde çalışan Guaraldi, “Bu olaydaki ana mesaj HIV pozitiflerin sadece daha uzun bir ömür sürebilecekleri değil, uzun, sağlıklı, dolu dolu bir ömür sürecekleridir. HIV ile yaşayan bireylere sağlıklı yaşama ve sağlıklı yaşlanma konusunda umut veren bir sembol olduğuna inanıyorum. Araştırmacılar ve doktorlar için ise HIV ile yaşayan insanlara daha iyi bakım sağlayabileceğimize ilişkin iddialarımızın bir kanıtı’’ diyor.

ART Tedavisi

ART tedavisi ile bağışıklık sistemi için çok önemli olan CD4 hücrelerini maksimize etmek ve vücuttaki HIV miktarını minimize etmek mümkün.Bu tedavi sağlıklı bir birey olarak yaşam sürmeyi sağlamanın yanında  bir başkasına HIV bulaştırma olasılığını da günden güne azaltır ve giderek sıfır seviyesine yaklaşmasını sağlar. Günümüzde dünyanın çok çeşitli ülkelerinde, başarılı ART tedavisi ile HIV’i baskılanmış annelerden doğan HIV negatif bebekler görmek mucize değil.

Kaynak: kirmizikurdele.org

Yazan fionamimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başka Sinema’da Mart Ayı Filmleri

Game of Thrones’un Final Sezonundan İlk Fragman Yayınlandı