in

Hiç Sevgilisi Olmamış Birinin Gözünden Sevgililer Günü

Efendim isterseniz öncelikle kendimi tanıtayım. Ben otuzlarının sonuna yaklaşmış, içindeki ümidi, gözündeki feri ve ruhundaki ateşi kaybetmiş bir adamım. Çocukluğumda okuduğum kahramanlık ve aşk hikayelerinin hiçbiri başımdan geçmediği gibi, ekseriyetle görmezden gelinen, varlığı yokluğu pek ciddiye alınmayan biri olmuşumdur hep. Sevmeyi ve bilhassa sevilmeyi çok istesem de, üniversite tahsilim sırasında ya da şu aralar çalıştığım devlet dairesinde toplumsal zaruretten kaynaklı, bir şekilde aynı ortamda bulunabildiğim kadınlar benimle ustaca dalga geçmedikleri zamanlarda genellikle bana acımayı ya da varlığımın farkında olmamayı tercih ederler. Bunun aynaya bakmaktan bile beni alıkoyan çirkinliğimle ilgisi olmadığını söyleyecek kadar gerçeklikten kopmamış olsam da, bu büyük adaletsizliğin canımı yakmadığını söyleyecek kadar da gururlu değilim.

Çirkinliğim yüzünden anamı babamı suçladığım o masum çocukluk yıllarımda, çirkin ördek yavrusu masalını okuyup günün birinde değeri geç anlaşılmış bir güzelliğe sahip olacağımı düşünüp avunsam da, ilk gençliğim boyunca genç kızların hakaretlerine ve diğer arkadaşlarımın acımasız şakalarına sıkça maruz kalmaya başladığımda bunun hiçbir zaman gerçekleşmeyecek boş bir hayal olduğuna kani oldum.

Allah’a mahsus yalnızlığımı dindirebilmek için, kimi zaman eşin dostun, kimi zaman halime üzülen anacığımın aracılığıyla bazı kadınlarla izdivaç gayesiyle tanıştırılmadım değil. En fazla iki üç buluşma süren bu tanışıklıklar, kimi zaman bir pastane köşesinde uzun sessizlikler ve ilgiden uzak kaçamak bakışların (ki bu bakışlar hep kusurlarıma yönelirdi) sıkıcılığıyla, kimi zamansa lunaparklarda dönme dolaba binip kağıt helva yenen akşamüstlerinin durgunluğuna teslim olarak sonlanırdı. Siz de takdir edersiniz ki; eğer çirkinseniz size layık görülen eş adayı da titizlikle, yine çirkinler arasından seçilir ve bu iki çirkin acaba hangimiz daha çirkin diye birbirini tartmaktan daha önemli meseleler hakkında konuşmaya fırsat bulamazdı. Günün birinde hassas ve kırılgan kalbimi dünyaya kapatmama, aşka küsüp çirkin tabiatımla barışmama bu neticesiz arayışlar sebep oldu.

Herkesin hak vereceği gibi dünyada tek bir dertsiz baş yoktur ki; önemsenmek, sevilmek, hele ki cinsel olarak arzulanmak istemesin! Bazı hayat kadınlarıyla bedenimi kor gibi yakan doğal ihtiyaçlarımı gidermeyi düşünsem bile, onların bakışlarında da müstehzi gülümsemeler yakalayacağımdan korkarak, bu işe de soyunmaya hiç cesaret edemedim. Böylece ruhumun bakirliği bedenime de sirayet etti ve geriye bir kader olarak addettiğim sonsuzluk içinde sıkışmışlık duygusundan başka elimde hiçbir şey kalmadı.

Bu yazıyı kendimi acındırıp internet üzerinden kadınlarla tanışmak ve belki onlarla bir şeyler yaşamak arzusuyla yazdığımı düşünüyorsanız, ruhumun küllerinin galaksiler arasında başıboş dolaştığını size yeterince anlatamamışım demektir.

Ben sadece tüm görkemiyle idrak edilen bu sevgililer günü denen hadisenin, ben ve benim gibi ruh eşini bulamamış ve çirkinliği sürekli kendisine hatırlatılmış insanları daha da üzdüğünü, yaşantımızı çekilmez hale getiren yalnızlığımızı –sanki farkında değilmişiz gibi- istemeden de olsa başımıza kaktığını ve bizi daha da bedbaht ettiğini hatırlatmak istedim. Bu yüzden sevginizi yaşarken aşırılığa varan davranışlardan kaçınmayı (bunu sizden istemeye hakkım olmadığını bilerek) başarabilirseniz, kabuk bağlamış yaralarımızı istemeden de olsa kanatmamış olacağınızı sizlere hatırlatmayı bir borç bilirim.

Son olarak belirtmek isterim ki; seviyor ya da seviliyorsanız, sevme ya da sevilme ihtimaliniz varsa bunu önemseyiniz. Sevdiceğinize ihtimamla yaklaşıp, onun kalbini kırmamaya, onurunu zedelememeye gayret ediniz. Gözlerinizden süzülen tuzlu bir damla yaşı öpüp ruhunuzu onaracak bir can yoldaşınız olduğu için şükredip, elinizden gelen tüm marifetleri onun mutluluğu için kullanınız. Kıymet bilenlerden olup tatlı yaz akşamlarını, soğuk kış gecelerini, hastalığı ve neşeyi paylaşabildiğiniz insanı el üstünde tutunuz. Söyleyeceklerim bu kadar, sevgililer gününüz kutlu olsun.

Yorumlar

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Dünyada Kızamık Salgını Riskini Artıran Aşı Karşıtı 8 Yanlış Bilgi

Pis Okurun Notları (15-28)