in

Hastaneye Kaldırılan Evsiz Adamı Günlerce Bekleyerek Dostluk Dersi Veren Sokak Köpekleri

2 Ocak günü Brezilya’da evsiz bir adam felç geçirdiği için hastaneye kaldırıldı. Adamın ne bir evi ne de onunla ilgilenecek yakınları vardı, fakat o yine de yalnız değildi. Sokaklarda yiyeceğini ve sevgisini paylaştığı köpek dostları vardı.

Evsiz adam hastaneye kaldırılırken dostları ambulansın peşinden koştular. Hastaneye ambulansın peşinden koşarak giden köpekler nefes nefese kalmalarına rağmen onu takip etmekten vazgeçmediler. Hastane içine alınmasalar bile hastanenin önünde adeta kamp kurarak dostlarını beklemeye başladılar.

Hayvanları kurtarmak için çalışan bir STK, hastane önünde bekleyen köpeklere yardımcı olmak için oraya bir ekip gönderdi. Köpeklere yiyecek verdiler ve soğuk geceler boyunca arkadaşlarını sabırla bekleyen hayvanların fotoğraflarını çekip kamuoyunun gündemine getirdiler.

Cianorte sakinleri, yirmi yıldan fazla bir süredir sokaklarda köpeklerle yaşayan Luiz’e alışmışlardı. Ailesi de dahil olmak üzere birçok insan yıllar boyunca onu yaşayabileceği bir eve yerleştirmeye uğraşsa da, Luiz tüm bu önerileri  reddetti çünkü sadık köpekleriyle sokaklarda yaşamak istiyordu.

Amigos de Patas Cianorte, isimli sokak hayvanlarına yardımcı olan bir STK, Facebook sayfasında Luiz hakkında bir yazı yayınladı. Yazı Luiz’in köpeklerle kurduğu candan bağı ve tüm hayatını onlara adadığını anlatıyordu. Amigos de Patas Cianorte gönüllüsü olan Simone Ziliane köpeklerin onu umutsuzca bekleyişinden çok etkilendi. Paylaştığı yazıda köpeklerin ara ara acı ve mutsuzluk içinde uluyarak adeta Luiz’e seslerini duyurup destek olmaya çalıştıklarından bahsediyordu.

Hayvanlar bir köpek barınağına götürülse de, hastaneden taburcu olan arkadaşlarının yanına, sokaklara dönmek için barınaktan kaçtılar ve Luiz ile tekrar buluştular. Dünyanın günden güne daha da kötüye gittiği, şiddetin, bencilliğin, yozlaşmanın ve kabalığın egemenliğinin ruhumuzu boğan etkisine rağmen, tertemiz hayvan kalpleriyle eşsiz bir dostluk ve vefa örneği sergileyen köpeklerden ve doğadaki diğer canlılardan öğrenip ders alabileceğimiz pek çok ders olduğu ortada.

 

Yazan Hidayet Marsilya

Dünyayı gezmek istediğim zamanlarda Google Earth imdadıma yetişir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Loading…

0

Comments

comments

Hrant Dink: İki Yakın Halk, İki Uzak Komşu

Frida Kahlo’nun Metalaştırılması