in ,

Giyilebilir Teknoloji veya İnsan Tahayyülünün Doz Aşımı

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Giyilebilir teknolojiyle geçmişimiz çok eskiye dayanmasa da adaptasyonumuz tahmin edeceğiniz üzere hiç zor olmadı. Artık onları her yerimizde ve her zaman arzulayan tuhaf yaratıklara dönüştük. Akıllı telefonlara olan hayranlığımız yapay zeka teknolojisiyle hepten şenlenmişken, akıllı sensörlerden gelen bilgileri, akıllı telefonlara ya da bilgisayarlara kablosuz internet veya bluetooth üzerinden aktaran bu yeni giysiler, başı dönmüş insanlığın ihyası için oldukça iddialı bir seyir halinde.

Güneş enerjisi ile akıllı telefonları şarj edebilen montları, vücut ısısını takip eden tişörtleri, telefon ve bilgisayar donanımlı bileklik ve saatleri, acil durumlarda polisi bilgilendiren kolye ve yüzükleri, tüm yüzeylerde yazı yazmayı sağlayan giyilebilir klavyeler, başa takılan ekranlar ve sanal gerçeklik gözlüklerini büyük bir iştahla hayatımıza dahil ettik bile. Uzmanların henüz emekleme döneminde olduğunu varsaydığı bu çılgın teknoloji, önümüzdeki on yıl içinde ahtapot kollarıyla bizi iyice sarıp sarmalayacak gibi görünüyor.

Öyle ki,  bundan böyle belki de eşiniz dostunuzla ağız tadıyla kavga bile edemeyeceksiniz, yeniden bir araya gelebilmenin hazzını, özür dilemenin özündeki pür insanlığı hissedemeyeceksiniz. Neden mi? Güney Kaliforniyalı bir takım araştırmacılar son zamanlarda tam da bunun üzerinde çalışıyorlar da ondan. Tasarlanması hedeflenen teknolojik zımbırtı, bizzat size ait olan verileri takip ederek olası bir kavganın kokusunu alacak ve size uyarı sinyalleri gönderecek. Pişman olacak bir tek kelime dahi edemeyeceksiniz. Ne hoş!

2021 yılına gelindiğinde bu pazarın iki katın üzerinde büyüme göstereceği öngörülüyor. Neyse ki şu anda kullanılabilir teknoloji ürünlerinin çoğu sadece işlevsel özelliklere sahip. Kişisel beğenilere hitap eden tasarımlar henüz yaygın değil. Fakat üretici şirketler bu çerçevede yoğun mesai yapıyor, bundan emin olabilirsiniz. Tamamen biz insanların konfor ve selameti için gecesini gündüzüne katan teknoloji fedaileri onlar.

Her şey biz insanların konfor ve selameti için demiştim değil mi? Mesela bir şehir gezmek için bulamadığınız parayı, teknolojik bir zımbırtı satın almak için denkleştirerek oturduğunuz yerde o şehrin sokaklarını gezebilirsiniz. Sanal tur satışları için şimdiden taksite girebilirsiniz. Deri altı çipleri de oldukça cazip. Bu sistem sayesinde cüzdanınızı bile çıkarmadan sinema bileti almanızın yanında, bir hırsız tarafından sıkılmış gırtlağınızdan çıkan sesle otomobilinizin kilidini kolaylıkla açabilirsiniz. Unutmayın, hırsızlar da çalmanın en kolay yolunu sever.

Araştırmalara göre 2020’den itibaren haberler basılı materyaller yerine gözlüklerden, saatlerden, hatta bilgisayar donanımlı giysilerden takip edilebilecek. (Kılınızı bile kıpırdatmayacaksınız) Vücut sıcaklığınızı  ve adrenalininizi ölçen elbise ise (Adrenaline Dress) çoktan görücüye çıktı bile. Düşünüyorum da korkmak, sevinmek ve dahi sevişmenin ruhu, adrenalin elbisesinin fermuar dişlerinde ezilerek tükenecek gibi. Kalbiniz hiç gümgümgümgümgüm! diye atamayacak mesela, hep tek düze, hep gümgüm, gümgüm ve güm. Tek düzeliğin hüküm sürdüğü bir gelecek kabusu bu. Yazının tam da burasında bir teselli olarak, giyilebilir teknolojinin herkes için zorunlu tutulmadığını hatırlamakta fayda var.

Bir gün gelecek, bu hınzır eşyalar tarafından buruşturulup bir çöp konteynırına atılacağız. Ama biz yine de, kendi selametimiz için güzel tarafından bakmaya devam edelim.

Yazan Gülsüm Güller

Müteharrik ve tıraşsız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünyanın İlk Kolektif Kadın Stand-Up Grubu: Çok Da Fifi Hatunlar

Gözü Dönmüş Katiller, Ne Yazık ki Fillerin Gazabından Kurtuldu