in ,

Cennete Gitti İki Gözümüzün Çiçeği

Ayşen Gruda kimdir?

30 Kasım 1945’te dünyaya gözlerini açan Ayşen Gruda sevgi dolu bir ailede yetişti. Henüz lise ikinci sınıf öğrencisiyken babasını kaybeden Gruda, ailesinin geçimini sağlamak için çalışmaya başladı. En büyük hayali avukat olmak olsa da, Tevfik Bilge ve ekibiyle tanışınca oyunculukta karar kıldı ve tiyatrolarda rol almaya başladı. Oyunculuğu kısa sürede farkedilmesine yol açtı. Çocukluğundan beri komediye duyduğu ilgiyi profesyonel bir iş olarak yapmaya başladı.

Hayat arkadaşı Yılmaz Gruda ile Ankara Meydan Sahnesi’nde oyunculuk yaparken tanışan Gruda, kısa süre sonra hayatını onunla birleştirdi. Uzun süre boyunca evli kalan sanatçı boşandıktan sonra da eski eşiyle arkadaş kaldı ve soyadını değiştirmedi.

Bir televizyon skecinde “Domates Güzeli Nahide Şerbet”i canlandıran Gruda hafızalara Domates Güzeli olarak kazındı ve uzun süre böyle anıldı.

Ertem Eğilmez ile tanışmasıyla birlikte hayatı bambaşka bir rotaya oturdu. Hepimizin hala çok severek ve defalarca izlediği pek çok filmde Adile Naşit, Münir Özkul, Kemal Sunal, Şener Şen, Tarık Akan gibi sinemamızın pek çok değerli oyuncusuyla birlikte unutulmaz rollere imza attı.

Hababam Sınıfı, Tosun Paşa, Neşeli Günler, Gülen Gözler ve Çöpçüler kralı gibi unutulmaz filmlerin yanı sıra kariyerinde 50’den fazla filmde yer aldı.

Ayşen Gruda pek çok diğer Yeşilçam yıldızı gibi, bizlerde tatlı anılar bırakarak malesef aramızdan ayrıldı. Onu hep saygı ve özlemle hatırlayacağız.

Yazan Hidayet Marsilya

Dünyayı gezmek istediğim zamanlarda Google Earth imdadıma yetişir.

Bir Yorum

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Neoliberal Çalışma Düzeninde Bireyin Konumu

Üç Ebeveynli Çocuk Yakında Yunanistan’da Doğacak