in

Bob Marley’in Müzisyen Oğulları

Reggae efsanesi Bob Marley 1981’de 36 yaşında öldüğünde resmen kabul ettiği 11 çocuk bıraktı arkasında. Eşi Rita Marley’den üç çocuğu olan Marley’in farklı kadınlardan da pek çok çocuğu oldu. Resmen Marley’in kütüğüne kayıtlı olan 11 çocuktan daha fazla çocuğu olduğu iddia edilse de bu iddialar sonuç getirmedi.

Genetik midir bilinmez ama babalarının destek ve yönlendirmeleriyle müzik kariyerlerine başlayan oğulları, genelde onun gibi reggae tarzında eserler verse de daha modern ve deneysel arayışlara da girdiler. Gelin hep beraber onları kısaca tanıyıp şarkılarına göz atalım.

Ziggy Marley

Asıl adı David olan Ziggy Marley, Bob Marley’in kendisine taktığı Ziggy lakabını sanat kariyerinde kullanmayı tercih etti. Bob Marley ve Rita Marley’in oğlu olan Ziggy, aynı zamanda Bob Marley’in ilk çocuğudur.  Ziggy Marley and the Melody Makers isimli grubun da kurucusu olan Ziggy reggae ve hip hop tarzında şarkılar yapıyor. Kariyerinde 5 Grammy Ödülü bulunan Ziggy Marley 17 Ekim 1968 doğumlu.

Stephen Marley

1972 doğumlu Stephen, Bob ve Rita Marley’in ikinci oğlu. Kariyerinde 8 Grammy ödülü bulunan sanatçı, Steve Wonder ve Prince gibi devlerle ortak çalışmalara da imza attı. Müzikal kariyerini ağırlıklı olarak yapımcı olarak sürdürüyor.

Julian Marley

Bob Marley’inLucy Pounder’ın olan oğlu Julian da babasının müzikal izlerini takip etti. Kardeşleri Ziggy, Stephen ve Damian’la birlikte çalıştı ve bir kez Grammy ödüllerine aday gösterildi. Babası gibi, Julian Marley de dindar bir Rastafaryan’dır.

Kymani Marley

1976 doğumlu olan Ky-Mani, popüler bir reggae, hip-hop ve  dancehall  müzisyeni, aynı zamanda sinema kariyeri de olan sanatçı, Jamaika yapımı “One Love” ve “Shotta” filmlerinde rol aldı.  Bob Marley’in Anita Belnavis’ten olan tek çocuğu olan Ky-Mani aynı zamanda Jamaika masa tenisi şampiyonu.

Damian Marley

Bob Marley’in en küçük oğlu olan “Jr. Gong” lakaplı Damian, babası öldüğünde sadece iki yaşındaydı. Üç Grammy Ödülü kazanan bir reggae müzisyeni olan Damian, Mick Jagger ve Skrillex gibi büyük müzisyenlerle ortak işlere imza attı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BBC 34 Yıl Sonra 12 Eylül Hapishaneleri Belgeselini Yayımladı

Hem İmam Hem Rockçı Olmasını İstemediler; Rockçı İmam Görevden Alındı