in

Tüketim Çılgınlığının Aynasında Black Friday

Black Friday, ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932’den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Çok erken saatte açılıp kapanan mağazalar yüzde 80’e kadar varan indirimli satışlar yaparlar.

Bu büyük indirim günü Türkiye’de de son yıllarda yaygınlaşmaya başladı. Bu sene ise Black Friday günü 23 Kasım’a denk geliyor. Kara Cuma anlamına gelen bu alışveriş gününden bu isimle tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde bahsedilmiştir. O gün, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu isim verilmiştir. Son yıllarda Black Friday hem insanlar hem de mağazalar için olumlu şekilde karşılansa da izdihamdan dolayı tehlikeli olaylara ve kazalara da sebebiyet veriyor.

Kara Cuma adıyla müsemma  olaylara örnek verecek olursak; 2006 yılında, ABD’nin Columbus, Ohio şehrindeki asi Wal-Mart müşterileri, kapılar açılır açılmaz içeri taşıp, çalışanların mallara çarpıp, yaralanmalara sebep olmuşlardı. 2008’de ise, ABD’nin Valley Stream, New York şehrindeki sabah 5’deki açılışını bekleyen müşteriler, kapılar açılır açılmaz içeri girip, hem kapıyı kırdılar, hem de 34 yaşındaki bir çalışanı ezip, ölümüne sebep oldular. 2010 yılında, Buffalo, New York’ta da Target mağazasında bazı müşteriler, uzun kuyruklara aradan girmeye kalkışıp, başka müşterileri tehdit etmişlerdir. 2010 yılında, ABD’nin Madison, Wisconsin şehrindeki bir kadın, Toys ‘R’ Us mağazasında kuyruklara aradan girip itiraz edenleri vurmakla tehdit ettiği için tutuklanmıştır. 2012’de ise, ABD’nin Tallahassee, Florida şehrinde, Wal-Mart’ın park yerinde, iki kişi park etme meselesinden dolayı vurulmuştur.

Şirketler için büyük bir sıcak para akışı sağlayan milyarlarca dolar harcanan bugünde milyonlarca kişi indirimlerden faydalanmak için avm’leri dolduruyor ve satış yapan internet sitelerinin indirimlerinden faydalanıyor. Black Friday’in geleneklerinden biri de “deal”. Deal geleneğinde mağazalar çok kalabalık olduğu için eline ilk geçirdiği ürünü sahiplenenler birbirleri ile anlaşarak ihtiyaç duydukları ürünleri birbirleri ile değiş tokuş ediyorlar.

Sırf ucuz olduğu için edinilen ürünler de satın alındıktan sonra internet üzerinden satışa çıkarılabiliyor veya takas işlemi internetten yapılıyor.İnternet üzerinden erişim sağlanabilen mağazalar, firmalar ve online alışveriş sitelerinde Black Friday indirimleri çok erken tarihlerde başlayabiliyor. Bu indirimleri bir haftaya yayan mağazalar da oldukça fazla olduğu için şimdiden takip etmeye başlayabilirsiniz.

Yazan fionamimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Saçma Albüm Kapakları

İnsanlık İçin En Zor Yıl: Milattan Sonra 536