in

Biraz Hip Hop Biraz Flamenko: Ojos de Brujo

Grubun adı olan Ojos de Brujo, ‘Sihirbazın gözleri’ anlamına geliyor ve onlar da tıpkı bir sihirbazın gözleri ile gerçekleri sorguladıklarını anlatıyorlar pek çok söyleşilerinde.

Kuzey Almanya’dan selamlıyorum sizleri. Bu kez anlatmalarımızı, dünya müziğinin giderek daha renkli ve popüler olduğu yeni bir alanda sürdürüyoruz. Biraz hip hop, biraz flamenko diyen Ojos de Brujo’dan söz etmek istiyorum. Müzik tarzlarını “jipjop flamenkillo” adıyla tanımlayan grubu, yeni müzikal sentezlerini en iyi anlatacak parçalarından biriyle başlayalım yazımıza. El Confort No reon.

BBC Radyo 3’ün düzenlediği Dünya Müzik Ödülleri yarışmasında 2004 yılında finalist olarak adını duyuran ve müzik tarzlarıyla oldukça ilgi çeken topluluk, daha sonra kendi müzik şirketlerini kurarak yapım şirketlerinden bağımsızlaşarak sanatsal özgürlüklerini güvence altına alıyorlar. “Colors de Fabrique” (Renklerin Fabrikası) ismini verdikleri şirket, müzik dünyasının en bağımsız ve özgür gruplarından biri olmalarını sağlıyor. Geleneksel müzikal beklentileri çok da umursamadan flamenkodan ve diğer türlerin zenginliğinden oldukça yaratıcı bir şekilde yararlandıkları çok farklı bir müzik yaratıyorlar. Bu anlatımımda dikkat çekmek istediğim nokta da tam olarak bu. Ama önce biraz dinlemeliyiz onları. Sultanas De Merkaillo.

Grup, flamenko yapmadıklarını ancak onun ölçüsünü, stilini ve yapısını kullandıklarının her zaman altını çiziyor. Flamenkonun aslında çok kültürlü bir yapıdan doğduğunu öne süren grup üyeleri, şarkıları ile müziğin sınır tanımayan macerasına cesaretle atılıyorlar. Flamenkonun çok kültürlü yapısını günümüzde Afro-Küba, rap, hip hop ve Hint müziğinin kalıplarını kullanarak geliştiren Ojos de Brujo’nun, Color adlı parçası size ilginç bir müzikal deneyim yaşatabilir. Duymalısınız.

Onlar, flamenkonun dramatik kalıpları ile fonda ritmik bir yapı kurarken, Katalan rumbasına daha fazla yaklaşıyor ve hareketli bir rap ritmi ile müzik dünyasına yepyeni imkânlar sunuyorlar. Vokalist Marina Abad’ın sesi ile flamenkonun zorlu müzik kalıplarından rapin sağlam basan ritimlerini birleştiriyorlar.

Müzikleri kadar sosyal içerikli sözleri ile de gençliğin oldukça ilgi gösterdiği bir topluluk Ojos de Brujo. Grubun adı Türkçede ‘Sihirbazın Gözleri’ anlamına geliyor ve onlar da tıpkı bir sihirbazın gözleri ile gerçekleri sorguladıklarını anlatıyorlar pek çok söyleşilerinde. Açlık ve eşitsizlik gibi sosyal konuları gençlerin gündeminde tutuyorlar. Hip hop ve flamenko arasında geniş bir yelpazede sürdürdükleri maceralarında İspanya’dan tüm dünyaya seslerini duyuruyorlar. Silencio.

Ojos de Brujo’nun macerası 1999 yılında çıkardıkları ilk albümle başlıyor aslında.  Vengue adlı albüm ile müzik sanayinin kurallarını altüst ediyorlar. Kendi imkanları ile yarattıkları, prodüksiyon, tanıtım ve kayıt faaliyetlerini başarı ile sürdüren grup, bir anda özgür müziğin temsilcisi oluyor ve genç müzisyenlere olağanüstü bir ilham veriyor. Japonya’dan Küba’ya, Fransa’dan Almanya’ya kadar pek çok ülkede sayısız konserler veren grubun, özellikle canlı kayıtla piyasaya sürdükleri Techari adlı albümü her şarkıya yazdıkları bir açıklamayla ile birlikte oldukça ilgi çeken bir albüm oldu.

Techari albümü ile sürdürdükleri dünya turnelerinde bir sonraki albümleri için malzeme toplayan grup üyeleri, söyleşilerde müzik macerasının bilinmeyenlerine doğru seyahatlerine yeni başladıklarını ifade ediyorlar.

Anlatacaklarımın sonuna geldik. Şimdilik Flamenko’nun ritimleriyle hip hop tarzının en başarılı örneklerinden biriyle sizleri başbaşa bırakıyorum. Tanguillos Marineros.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Çarmıha Gerilmiş Duygularımız

Irkçılık Koronavirüsten Hızlı Yayılır!