in

Aleviler’de Semah: “Hakk’a Ulaşmak İçin Bir Yol”

“Bu videoda dini bir topluluk olan Aleviler’i anlatıyoruz.

Bunun için İstanbul’daki Okmeydanı mahallesine doğru yola çıktık.Alevilik, genel olarak Anadolu’da ortaya çıkan bir inanç sistemi. Alevilik, İslam’ın peygamberi olan Hz. Muhammed’in kuzeni ve damadı Hz. Ali’nin öğretilerine inanır.Alevilerin gerçekleştirdiği ibadetlere cem adı veriliyor.Cemlerin gerçekleştirildiği kamuya açık alanlara ise cemevi adı verilmekte.Cemler sırasında Aleviler tarafından ‘semah’ adı verilen birtakım hareketler icra edilir.

UNESCO, semahı “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası” olarak tanımlıyor.UNESCO’ya göre semah, ritmik bir uyum içinde hareket eden tasavvufi ve estetik beden hareketleri olarak betimleniyor. Semah, cem ibadeti sırasında uygulanan 12 Hizmet’ten bir tanesini oluşturuyor. Arkadaşım Caner ile Okmeydanı Cemevi’ndeki bir ceme katıldık.

Okmeydanı’ndaki Aleviler, bize dinlerini anlatmak konusunda çok yardımsever ve sıcak davrandı.Alevilik’in, çok ilginç bulduğum büyük bir kültüre sahip olduğunu vurgulamam gerek. Bu video sadece bir cem ibadetinin kısa bir fotoğrafını çekme özelliğine sahip.Bu video, dansın ruhani ve dini ritüeller sırasında nasıl kullanıldığını göstermek için sadece bir başlangıç niteliğinde.”

Kanalın Açıklamasından.

Yazan Hidayet Marsilya

Dünyayı gezmek istediğim zamanlarda Google Earth imdadıma yetişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pis Okurun Notları – Korona Nüshası 5

Platform Filminin Düşündürdükleri