in

Ahmakça Kazalar ve Ölümler: Darwin Ödülleri

Bir süredir çocuk veya zihinsel engelli olmayan kişilerin, kendi seçimleri sonucu aldıkları kararlarla gerçekleşen ölümlere veya ölümle burun burana getiren olaylara bir ödül veriliyor.

Stanford Üniversitesi’nden Wendy Northcutt, 1993’de evrim teorisini araştırırken, ‘’ani salaklık sendromu’’ sonucu ölenlerin de doğal seleksiyona uğradığını düşünüyor. (Doğal seleksiyon, evrim teorisinde doğaya adapte olamayanların yok olmasını ifade eden bir mekanizma) Böylece Darwin ödülüne layık olabilecek haberleri toplamaya başlıyor ve darwinawards.com sitesini kuruyor. Bir kara mizah platformu olan site, 93 yılından beri her yılın ödüllük olaylarını belirliyor ve oylamaya açılıyor. İlginç olan bazılarını sizler için derledik.

Kendini Başının Arkasından Vurdu

ABD’nin Colorado eyaletinde çaldığı otomobili kullanan Gerald adlı genç adam, polis tarafından durdurulunca, yaya olarak kaçmaya karar veriyor. Son hız koşarken polislere ateş etmesi gerektiğini düşünüyor ve 9 mm’lik Ruger yarı otomatik silahı arkasına doğru körlemesine ateşlemeye başlıyor. Böylece kendisini başının arkasından vurmayı başaran ilk insan olarak tarihe geçiyor.

Teknolojiden Anlamamanın Sonu

ABD’li bir rahip yüzlerce uçan balona bağladığı sandalyesine oturuyor ve havalanıyor. Ters yöne esmeye başlayan rüzgar, rahibi karadan alıp denize doğru uçurmaya başlıyor. Rahip, cep telefonunun GPS özelliğini nasıl kullanacağını bilmediği için yerinin tespit edilmesini sağlayamıyor. Telefonun şarjı da bittikten sonra rahipten bir daha haber alınamıyor.

Sigortayı Dolandırmak İçin Bacağını Kesti

Andreas ve kuzeni birkaç tane sigorta poliçesi yaptırıyor. Sigorta şirketlerinden birkaç milyon dolar kaldırmak için yapmaları gereken şeyin kalıcı sakatlık yaratmak olduğunu düşünüyorlar. Kuzeni, Andreas’ı bir bacağını motorlu testereyle kestirmeye ikna ediyor. İlkyardımdan çok iyi anladığını, atardamardaki kanı hemen durduracağını söylüyor. Kan durmuyor ve Andreas ölüyor.

Elinde Telefonla Dağa Tırmandı

Marc adında 30 yaşındaki bir dağcı, ekip arkadaşlarıyla birlikte Şeytan Parmağı adı verilen son derece dik bir tepeye tırmanış yapıyor. Gece kamp yerinde otururken Marc’ın birisine telefon açacağı tutuyor. Ancak kamp yerinde şebeke gittiği için bir elinde telefon tepeye tırmanmaya kalkışıyor ve bu son tırmanışı oluyor.

Memelerine Vazelin Enjekte Etti

Perez Llanzon, göğüslerini büyütmek amacıyla vücuduna vazelin enjekte ediyor. Ancak talihsiz kadın, ilerleyen günlerde nefes almakta zorluk çektiği için hastaneye gidiyor.Vücuduna enjekte ettiği vazelin, Llanzon’ın kanında pıhtılaşma sorunu oluşturuyor ve pıhtılaşan kan bir süre sonra akciğerlerine dolmaya başlayınca hayatını kaybediyor.

Tutukluk Yapan Tabancayı Kendi Üzerinde Deneyince

Kaliforniya’da James Eliot adlı bir adam 38’lik tabancasıyla soyguna kalkışıyor .Ancak tabanca ateş etmesi gerektiği an tutukluk yapınca James  acaba ne oluyor diye namlunun içine bakıyor ve ilginç bir kararla denemek için tetiği çekiyor ve tabanca bu sefer ateş alıyor.

Uzaklaşmayı Unutunca Havaya Uçtular

İki soyguncu, Belçika’nın Dinant kentindeki bankanın ATM’sini patlatmak için bolca dinamit kullanmakla yetinmeyip makinenin içine gaz da pompalıyor. Ancak ikili, dinamitleri patlatmadan önce güvenli bir mesafeye uzaklaşmayı unutunca ATM ile birlikte havaya uçuyorlar.

Tavuk Kurtuldu Aile Öldü

Mısır’da bir adam nehre düşen tavuğu kurtarmak için için suya atlıyor. Ancak girdaba yakalanıyor. Kıyıya dönemeyince, bağırarak yardım istiyor. Bu kez oğlu suya atlıyor ve o da girdaba kapılıyor. Beraberce yardım istiyorlar. Adamın kızı ve karısı da aynı kaderi paylaşıyor. Sonunda tavuk kurtuluyor ama ardında 6 ölü bırakıyor.

Çocuğu Erkek Olmayınca Penisini Doğradı

Beşinci çocuğu da kız olan bir Rus cinnet geçirerek testisini jiletle kesiyor ve bir kaç saat sonra kan kaybından ölmek üzereyken hastaneye yetiştiriliyor ve adam kurtulmayı başarıyor. Ancak penisinin büyük bir kısmını kaybediyor.

Yazan fionamimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tarihi Yeldeğirmeni Mahallesi’nin Güzide Mekanları

Tanrı Firarda! Tropicália Hareketi Umudu Nasıl Geri Getirdi?