in

Acun Medya, Murat Özdemir Gibi Tipleri Kasıtlı Olarak Mı Seçiyor?

Tv 8’de yayınlanan Yemekteyiz ve Masterchef programlarına yarışmacı olarak katılan ancak saygısız ve kontrolsüz davranışları sebebiyle her iki yarışmadan da diskalifiye edilen Murat Özdemir sosyal medya hesabından büyük tepki çeken bir video yayınladı. Murat Özdemir hakkında, ‘’Acun baba de’’ diye bağırıp bir papağanın boğazını sıkarak eziyet ettiği bu görüntüler nedeniyle ilgli mercilere binlerce kişi şikayette bulunacak ve bu olay adli bir vaka haline gelecektir muhakkak. Hayvan hakları ile ilgili yeni yasal düzenlemeler yapılması gündemde olsa da hayvana yönelik şiddet, kötü muamele ve istismar hala ‘’kabahat’’ kapsamında değerlendiriliyor .Bu durumda söz konusu kişiye üst sınırdan ceza uygulanacak dahi olsa bunun caydırıcı bir ceza olmayacağını öngörebiliriz.

Acun Medya daha önce Taner Tarlacı adındaki Survivor yarışmacısı ile de sorun yaşamıştı. Taner Tarlacı Acun Ilıcalı’ya attığı tehdit mesajları nedeniyle 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yarışmadan sonra katıldığı programlarda ve kendi sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarında sergilediği anormal kabul edilebilecek davranışlarla bir süre ilgi çekti. Kendine zarar verme, tehlikeli teşebbüslerde bulunma gibi problemli davranışlar sergileyen bu yarışmacı gibi Murat Özdemir de benzer şekilde tuhaf davranışlarda bulunduğu, kendini keserek yaraladığı görüntüler paylaştı. Masterchef yarışmasından diskalifiye olduktan sonra ağlayarak ve küfrederek veryansın ettiği bir sosyal medya canlı yayını da yapan Murat Özdemir’in bu son infial yaratan görüntülerde de sağlıklı bir ruh haline sahip olmadığı görülüyor.

Acun Medya, sorunlu davranışları nedeniyle kendi yapımları olan bir yarışmadan sunucu tarafından kovulan bu yarışmacıyı tekrar bir başka yarışma programına almayı tercih etti. Hatta bu kişinin ikinci yarışmadan da diskalifiye edilmesinden önce Survivor yarışmasına katılacağına dair haberler yapıldı. Bu durumda birçok elemeden geçen bu yarışmacıların değerlendirilme süreçlerinde ya bir sorun var ya da Acun Medya bu uç karakterleri özellikle reyting sağlamak için kullanıyor. Bu tür yarışmalarda yarışmacıların çoğu zaman cast ajanslarından seçilen oyuncular olduğu ve bir senaryo dahilinde davrandıkları düşünülüyor. Fakat bu bu tip olaylar gösteriyor ki, örtük şekilde planlanan ve belirli davranışları sergilemesi umulan özellikte seçilmiş kişiler zaman zaman kontrolden çıkıyor. Üstelik bir anda tanınan, binlerce insan tarafından sosyal medyada takip edilmeye ve desteklenmeye başlanan bu kişilerin balondan şöhretleri onların ruh hali üzerinde tehlikeli bir değişim  yaratabiliyor. Tabii ki bu kişilerin ruh sağlıkları hakkında bir yargıda bulunacak kişiler biz değiliz ancak sağduyu yabana atılmayacak bir şekilde görüntüleri izleyenlere bunu düşündürüyor. Acun Medya’nın ve diğer tüm yapımların artık ekrana getirdiği kişiler konusunda kendisine acilen bir çeki düzen vermesi gerekiyor. Belki de o kuşun boyunu sıkan parmaklar bu kişileri sosyal medyaya ve ekrana servis eden kişiler kadar onlara hastalık derecesinde bir ilgi duyan halkı da temsil ediyor.

Yazan fionamimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yanis Varufakis’in Star Trek-vari Ütopyası

Orospu Manifestosu