in

Vizesiz Gidilebilecek 4 Ucuz Ülke

Dolar ve Euro’nun durumu malum. Buna rağmen bloglarda, vloglarda, Facebook’ta Instagram’da gördüğümüz (aslında gösterilen) yabancı diyarları keşfetme isteğimiz ise bir gerçek. Maddi baskı, isteklerimizin baskısından daha ağır gelse de keşfetme dürtümüze engel olamıyoruz. Artık bu yaraya parmak basılmalı dedim ve sizler için vize ücretinden tasarruf edebileceğiniz ve çok para harcamadan gönlünüzce gezebileceğiniz, yara bandı niteliğindeki ülkeleri derledim.

#1 Ukrayna

Vizesiz ve ucuz denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden olan Ukrayna, Türkler tarafından çok tercih edilen bir destinasyon. Kuzeyde olmasından dolayı kışları sert geçse de dört mevsim, aynı yoğunlukta talep gören Ukrayna’da başlıca gezilecek yerler Kiev ve Lviv olabilir. Gündüzleri mimari sanat geceleri de eğlence sanatı vaadeden bu ülkede her şeyin ucuz oluşu, pasaportsuz (yeni T.C. Kimlik Kartı-çipli olanlar) seyahat imkanı ve uygun bilet olanağı ilk fırsatta Ukrayna’ya gitme fikrini aklımıza getiriyor.

#2 İran

Farklı bir kültür tanımak için doğu komşumuz İran güzel bir seçenek. Şeriatla yönetilen bu ülkeyi gezerken kadın-erkek fark etmeksizin bazı kurallara uymak gerekiyor. Bunlara rağmen İran, mistik dokusuyla ilgi çeken bir yer olmaya devam ediyor. Başkent Tahran’da bir-iki gün geçirmek turistik olarak sizi çok tatmin etmese de yaşadığımız ülkeden farklı bir toplumu ve kültürü gözlemleme şansı tanıyor. Yaptığınız gezinin en ilginç tarafı, gözlerden uzak yerlerde yapılan çılgın gece partileri olacaktır- eğer cesaretiniz varsa.

#3 Sırbistan

Balkan ülkeleri arasında en popülerlerinden biri olan Sırbistan’da seyahat için genellikle başkent Belgrad tercih edilmekte. Kampanyalarla birlikte uygun bilet bulma şansınız çok yüksek. 3-4 günlük bir Belgrad gezisi hem eğlence hem de kültür temalı olacaktır. Para birimi olarak dinar kullanan Sırbistan’da yeme-içme ve günlük aktiviteler ucuz olduğu için cüzdanınızı düşünmeden eğlenebilirsiniz.

Yazan leenathrw

Canlı, hızlı ama çok değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Görme Engellilerin Sanat Eserlerini ‘görmesini’ Sağlayan Eldiven

Cannes Film Festivali’nin Hikayesi