in

Ülke Değil Tımarhane: Kepez’de Kadın Olmak Paneli’nin Tüm Konuşmacıları Erkeklerden Seçildi

Türkiye, kadınlara yönelik ayrımcılık ve şiddetin en yoğun yaşandığı ülkelerden biri. Kadın cinayeti haberi okumadığımız neredeyse tek bir gün bile yok! Tacizin, tecavüzün normalleştirilmeye çalışıldığı, kadınların kendilerini güvende hissetmedikleri, buna rağmen güçlü bir kadın hareketinin dipten gelen bir dalga gibi ataerkinin kalelerini yıkmaya hazırlandığı bir ülkede yaşıyoruz.

İşte durum bundan ibaretken Çanakkale’nin Kepez Beldesi’nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde bir etkinlik düzenleneceği haberini alıyoruz. Başta kadın sorunlarına dönük bir duyarlılığın yansıması olarak düşündüğümüz etkinliğin afişine baktığımızda ise şok oluyoruz; çünkü konuşmacıların hepsi erkek!  Yo yo aslında bu ilk değil ve şok falan da olmuyoruz; keşke olabilsek.

Kepez’de Kadın Olmak adıyla düzenlenen etkinlikte belediye başkan adayları konuşacakmış; fakat kadınlara bahşettiklerini düşündükleri ve muhtemelen tarihinden bihaber oldukları 8 Mart’ta göstermelik bile olsa tek bir kadını bile davet etmeyi düşünememişler panele! Gerçi birazcık muhakeme yetenekleri olsa, yahu bugün kadınlar günü ve kadın olmak bahsinden biz ne anlarız falan diyebilirler ama dedik ya muhakeme!

Bir münakaşa ortamında muhtemelen en erkeğiniz benim ulan diyerek birbirine girecek bu tipler, kadın olmak hakkında ne biliyorlar, ne anlatabilirler diye düşünebilirsiniz; ancak kadın olmayı kadınlardan daha iyi bildiklerini iddia edeceklerinden emin değil miyiz? Dişi kuş, anaların ayaklarının altı, sevgi ve ihtimamla korunması gereken zayıf yaratıklar ve daha bir sürü mide bulandıran klişe!

Sadece konuşmacıları değil moderatörü de erkek olan bu saçmasapan etkinliğin akıllarınca tek kadınsı boyutu ise, panel afişinin pembe renklerle tasarlanmış olması. İşte Kepez’de kadın olmayı Kepezli kadınlardan daha iyi bilen bu kendinden emin zavallı erkeklerin kendin çal kendin oyna minvalindeki absürd tiyatral denemesinde kendilerine bol şanslar diler, “erkeklik” denen mefhumun ne denli zavallılıkla malül olduğunu bizlere bir kez daha hatırlattıkları için kendilerine teşekkür ederiz.

Yazan narin

Bir Yorum

Cevap Yazın
  1. Belediye başkan adayları konuşacağına göre yerel seçim şovuna dönüşecek demek ki o pembişlikler, bi de akp ve mhp ayrı aday mı çıkarmış bu duyuruya göre, görseldeki kanatlar da cumhur ittifakındaki konsolidasyonun kanatlanıp uçtuğuna mı gönderme aslında. Off ne ülke ama tam bi yamalı bohça.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Google Aramalarına Göre İstanbul, Ankara ve İzmir’i Kimler Kazanacak?

Noam Chomsky: “Nükleer Savaş Riski ve Küresel Isınma Dehşet Saçıyor”