in ,

Soğuk Bir Ülkeden İç Isıtan Manzaralar: Norveç

Çevrenizdeki insanların medeniyetten kaçmakla ilgili hayallerini sıklıkla duymuşsunuzdur, muhakkak ki sizlerin de aklının bir köşesinde birgün bütün bu karmaşadan kurtulma ümidiyle tutunduğu benzer kurtuluş senaryoları vardır. İşte minik bir İskandinav ülkesi olan Norveç de çoğumuz için, insanları ve mevsimleriyle soğuk; ancak bir o kadar da merak uyandırıcı ve hayal edilen bir ülke.

Resmi adı Norveç Krallığı olarak geçen ülkenin çevresinde; İsveç, Finlandiya ve Rusya bulunmakta. Toplam yüz ölçümü  385,180 km² olan Norveç’in başkenti ise Oslo‘dur.

Yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğu ülke, petrol rezervleri ve dünya balıkçılığında önemli bir yere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda bu yüksek yaşam standartları sebebiyle ülke, Avrupa Birliği‘ne de girmemeyi tercih etmiş. Bu kararı da ülkede 2 defa referandum yaparak vermişler.

Norveç, Nato üyesi bir ülkedir. Nato’nun günümüzdeki genel sekreteri Jens Stoltenberg 2005-2013 arasında Norveç Başbakanlığı yapmıştır.

2006 sayımına göre nüfusu 5.258.988 olan ülkedeki en büyük sorunlardan birisi ise hızla yaşlanan nüfus sebebiyle yaşanan iş gücü eksikliğidir.

Hepimizin; yüksek yaşam standartları, fiyortları, kuzey ışıkları, soğuğu, somonları, küçük kulübeleri ve vikingler gibi ilk etapta akıllara gelen şeylerle tanıdığı Norveç’e biraz da manzara kesitleri üzerinden bakalım.

Sizin için seçtiğimiz 15 manzara ile Norveç

Acaba küçük kaçış cennetimiz bize ne vaat ediyor? 

Yazan Adnan Schwarzenegger

bira içer, bazen de miyavlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eğitimcilerin ve Öğrencilerin Mutlaka İzlemesi Gereken 15 Film

Kör Karanlıkta İşe, Okula Gitmeye Devam: Yaz Saati Uygulaması Kalıcılaştı!