in ,

İyi Haber: Bornova ve Dersim Belediyeleri, ‘Doğal Tarım Merkezi’ni Destekleme Kararı Aldı

Masanobu Fukuoka’nın doğal tarım öğretileri ile Kuzey Yunanistan’da 35 yıl önce Panos Manikis tarafından kurulan doğal tarım merkezi her sene 50 ton temiz gıda üretip insanlara ulaştırmaktadır. Dünyanın çeşitli yerlerinde herkese açık ve ücretsiz seminerler ve tohumlama etkinlikleri düzenleyen doğal tarım merkezinde:

Toprağı sürmek veya işlemek yok,

Suni yani kimyasal gübre kullanmak yok,

Yabani otlarla mücadele, fungisit veya herbisit yok,

Budama yok.

Panos Manikis’in emekli olmasının ardından 4 yıl önce çiftliği devraldım. Çiftçilik, tohumlama ve doğal tarım seminerleri gibi faaliyetlere dünya çapında devam etmekteyim. Tüm etkinliklerimiz herkese açık ve ücretsizdir. Etkinlikler hakkında sosyal ve yazılı medya başta olmak üzere birçok kaynaktan bilgi alabilirsiniz.

Türkiye’de bir doğal tarım çiftliği kurma yolundaki ilk adımlar;

-Doğal tarım seminerleri, tohumlama etkinlikleri ve çeşitli workshopların ücretsiz olarak herkes tarafından ulaşılabilir olacağı bir doğal tarım çiftliği…

-Dünyanın farklı yerlerinden, kendi doğal tarım çiftliklerini kurmuş insanlar gelip doğal tarım ile olan ilişkilerinden bahsedecek. Binlerce farklı, el değmemiş ağaç ve sebze tohumlarını hep birlikte saçacağız.

-Tohum takas şenlikleri, seramik atölyeleri, yabani otların çeşitli kullanımları gibi onlarca farklı ve ücretsiz etkinlik…

-Orta-uzun vadeli bir girişim olarak 5 ile 8 yıl arası bir zaman dilimi, verimli kullanıldığı takdirde yeterli olacaktır.

Bu proje kapsamında Antalya Çıralı ve İzmir Foça’da seminerler düzenledik. Foça seminerinden önce Izmir Bornova Belediyesi ile bir görüşme yaptık. Doğal tarım çiftliğinin kurulacağı arsanın tahsisi ve kurulma aşamasındaki her türlü desteği vereceklerini belirttiler.

Kurulacak bu çiftlik aynı zamanda yine belediyenin desteği ile Türkiye’yi ormanlaştırma çalışmaları yapacak. Doğal tarım çiftliğini hep birlikte kurup Türkiye’yi birlikte yeşillendireceğiz.

Izmir’de kurulacak bu çiftliği Homeros Gıda Topluluğu ile birlikte tohumlar saçarak ayağa kaldıracağız.

Sahibi olmayacak bu çiftlik tüm insanlığa ve doğaya ait olacak. Hep birlikte kuralım bu çiftliği!

Bu bir açık davettir aynı zamanda…

Sonbaharda ilk tohum toplarını hep birlikte yapıp saçalım. Doğaya gönül veren herkes davetlidir.

Arazimiz, çevresini insanların çamlarla ormanlaştırdığı, ortası çölleşmeye yakın ve yıllardır motorcular tarafından kullanılan bir bölge. Üzerinde ayrık otu bile yok, durumun vehametini siz düşünün.

Tohum toplarının neler yapabileceğine hep beraber tanık olacağız.

Izmir Yaka Köy’de kurulacak doğal tarım çiftliğine dahil olmak isteyen herkes Homeros Gıda Topluluğu ile iletişime geçebilir ve topluluğa dahil olabilir.

Üyelik için herhangi bir ücret veya zorunluluk yoktur.

Kurulacak çiftliğin yapısı, kooperatif ve Homeros Gıda Topluluğu’na dair detayları merak edenler grubun facebook sayfasından yayınlanan videoları izleyebilirler.

 

Bornova’da güzel gelişmeler yaşanırken Tunceli Belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Ovacık Doğal Kooperatif‘le de bir araya geldik.Toprağı iyileştiren, toprağı uyandıran bir tarım yöntemini yaymak, Türkiye’nin belli başlı bölgelerinde gıda ormanı oluşturma çalışmaları yapmak ve bu anlamda Dersim’de bu çalışmaları yapmak için Dersim Belediyesi’ni ziyaret ederek fikir alışverişinde bulunduk.Sonbaharda Fatih Mehmet Maçoğlu ile birlikte bir tohum topu saçma etkinliği düzenleyeceğiz.Tarımın değişeceği yer buralardır. Böylesi bir harekete dahil olmanız bu ülkenin geleceğini şekillendirecek bir adım olacaktır. Haberle ilgili detaylara bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Yazan Hidayet Marsilya

Dünyayı gezmek istediğim zamanlarda Google Earth imdadıma yetişir.

2 Yorum

Cevap Yazın

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şahin Çetin’in Karanlık Coğrafyası ve Monokrom Desenleri

Dostoyevski’nin Evine Yolculuk