in

Şimdi Neredeler? 90’larda Parlayıp Ortadan Kaybolan 5 Güzel Ses

Doksanlar dendiği zaman bir kuşak için bambaşka duygular canlanıverir hafızalarda. Vatkasıyla, permasıyla, kırmızı noktasıyla, Parliament sinema kuşağıyla, Bizimkiler’iyle ve daha birçok detayıyla her zaman bambaşka bir yeri olacak o kuşak için. Ama pop müziğin zirve yaptığı yıllar olması 90’ları tüm dönemlere göre ayrı bir yere koyuyor. 90’larda bir sürü şarkıcı çıktı ve kayboldu. Çoğunun kaybolduğunu pek dert etmiyoruz ama bazıları var ki “olsa da yesek” kıvamındalar.

Sizler için, o dönemde parlamış ama her nedense artık ortalarda görünmeyen birbirinden güzel sesleri olan 5 ismi derledik. Şimdiki piyasa şarkıcılarına bakınca hepsini mumla arıyoruz.

  1. CEMALİ

İki kardeşten oluşan bu grup ilk ve tek albümünü 1995 yılında çıkardı. Şimdi neredeler bilmiyoruz ama buradan onlara sesleniyoruz: Sizi “duymak istiyoruz!”

   2. BENDENİZ

90’ların altın döneminin 1993 çıkışlı buğulu sesi. Çıkardığı “Bendeniz” ve “Bendeniz 2” albümlerinden sonra nedensiz bir düşüşe geçen ve şimdi ortalarda görünmeyen sanatçıyı, hala göğsümüze bir yumruk gibi oturan şu şarkıyla analım.

   3. OYA&BORA

Oya Küçümen ve Bora Ebeoğlu. Bir elmanın iki yarısı gibilerdi. 90’ları kasıp kavuran şarkılar yaptılar. Sessizce ve hızla çekildiler aramızdan. Oya Küçümen seslendirmen olarak da dolaştı aramızda. Ortaya çıkıp biz geldik deseler, hemen koşar “kaset”lerini alırım. Şu klibin güzelliğine gelin.

  4. SİBEL SEZAL

Kaliteli işler Türkiye’de maalesef tutmuyor. Bu Kalp Seni Unutur mu? albümündeki tüm şarkılar birbirinden güzel. Biz size bir tanesini çalalım: “Seni unutmak için ölesim geldi.” Muhteşem!

   5. ONUR METE

Hem çalıp hem söyleyebilen, tok ve güçlü sesiyle Türkiye’nin en iyi erkek vokallerinden birisi kanımızca. Ama 90’ların sonuna doğru açılan girdap onu da içine çekti. Şimdi çaldığı söylediği bir yer varsa, gören arkadaşlar selamımızı iletsin bi zahmet.

Yazan fernando

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dilim Beynime Değiyor

Yabancı Dizilerin Yerli ve Milli Halleri