in

Meksika Devlet Başkanı Obrador Mal Varlığını Açıkladı: Evim, Arabam, Hatta Kredi Kartım Bile Yok

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında yemin ederek görevine başlayan Obrador, yemin törenindeki konuşmasında “Meksika’ya, yöneticilerin ve azınlığın yararlandığı sahtekarlık kadar zarar veren bir şey olmadı” yok demiş ve görevi boyunca yolsuzlukla mücadele edeceğini ve ülkesinde adaletli olacağını sözlerine eklemişti.

Obrador, ülkesinde uygulanan neoliberal politikalara yoğun eleştiri getirdiği konuşmasında bu politikaların halk için bir felaket olduğunu belirtmişti.

Geçtiğimiz günlerde mal varlığını açıklayan Meksika’nın yeni Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador üzerine kayıtlı evi, arabası ve kişisel mülkiyeti olmadığını açıkladı.

Kredi kartı kullanmadığını söyleyen Obrador, 23 bin Dolar birikmiş parası olduğunu, maaşını yıllık 65 bin dolara düşürdüğünü ve akademisyen eşinin yılda 72 bin dolar kazandığını kaydetti.

Oturdukları evin ve kullandığı aracın eşinin üzerine kayıtlı olduğunu belirten 65 yaşındaki siyasetçi, “Hayatım boyunca parayla ilgilenmedim, ben idealler ve prensipler için savaşıyorum. Ancak zengin olan herkes kötü insan değildir.” diye konuştu.

İyi şans için cebinde 2 Dolar taşıyor

Bankada hesabı olmadığını belirten Meksika lideri, basın toplantısında cüzdanını çıkararak cebinde sadece 200 peso (55 Türk Lirası) ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan bir Meksikalı’nın kendisine iyi şans getirmesi için verdiği 2 Dolar’ı taşıdığını gösterdi.

Geçtiğimiz Temmuz ayındaki seçimde ‘yolsuzluğu bitireceği’ sözünü vererek büyük destekle yönetime gelen solcu siyasetçinin ilk icraatı eski devlet başkanının lüks uçağını satışa çıkarmak olmuştu.

13 yıl başkent Mexico City’nin belediye başkanlığını yapan Obrador, Başkanlık sarayında oturmuyor, ticari uçakla seyahat ediyor ve makam aracı olarak Volkswagen Jetta kullanıyor.

Meksika’da bir önceki devlet başkanı Enrique Pena Nieto’nun adı yolsuzluk skandallarına karışmıştı.

Kaynak: Ajanslar

Yazan Hidayet Marsilya

Dünyayı gezmek istediğim zamanlarda Google Earth imdadıma yetişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İnsan Vücudunda Evrimin İzlerine 7 Örnek

Twitter Kullanıcılarından Alkol Zammını Tiye Alan Tweetler