in , ,

Kadın Sağlığı ve Cinselliği Üzerine Güncel Bilgiler

Benim ülkemde kadın, genital organlarından bahsetmeden, vajinasının, üretrasının, memelerinin adını kullanmadan bu organları üzerine konuşmayı başaran bir dil devrimcisidir.

Tarih boyunca kadın bedeni ve cinselliği hakkında açıkça konuşabilenler nadiren kadınların kendisi olmuştur. Özellikle kapalı toplumlarda yaşamın en doğal gerçeği olduğu halde en çok sansürlenen ve yok sayılan da yine kadın bedenidir.

Katmanlı bir yara halini alan ve yıkıcı biçimde güncelliğini koruyan Aysel Gürel’e ait tespiti yeni bir yöne evirmek ve kendi varlıklarının sesi olabilmek için kadınlar tabu halini alan bu konuları konuşmak üzere masadaki yerlerini bir bir alıyor. Adlarına masada yer ayrılmamış olabilir ama sorun değil; katlanır sandalyelerini de yanlarında getirmişler.

Kanı ve sütü

saklamak istiyorsun,

sanki rahim ve meme

seni hiç beslememiş gibi.

Rupi Kaur

Kadın sağlığı ve cinselliği konusunda son dönemde gözümüze çarpan gelişmeleri ve hatırlanması gereken bilgileri paylaşalım.

Yeni Nesil Menstrüel Ürün: Adet Kabı

Regl döneminde kullanılan ped ve tamponlara alternatif olarak üretilen adet kapları vajinaya yerleşiyor ve akıntıyı içinde topluyor. Farklı beden ve renklerde satılan kaplar latekssiz, vegan ve BPA içermeyen tıbbi sınıf silikondan üretiliyor. 12 saate kadar vajina içinde kalabildiği için özellikle çok sık hijyenik ortama erişimin olmadığı durumlar (kamp, uzun yürüyüş, deniz) için ideal. Günlük kullanım için de oldukça sağlıklı, çünkü ağartıcı olarak ağır kimyasallar kullanılan ve vulvanın nefes alıp kendisini temizlemesine izin vermeyen pedler gibi vajina florasına zarar vermiyor. Gece uyurken kullanılırsa vücudun septik şoka girme ihtimalini artıran tamponlara göre de son derece zahmetsiz bir uyku yaşatıyor. Yıkanıp tekrar kullanılabilen bir ürün olduğu için alırken pahalı gibi gelse de uzun yıllar (10- 15 yıl) kullanılabileceğinden ilk birkaç ayda kendini amorti ediyor. ‘’Kullan-at’’ olmaması sebebiyle de gerçek bir çevre dostu kendisi.

Üstelik yakın zamanda Türkiye’de de satışı başlayan adet kaplarının cinsel birleşme esnasında da kullanılabilenleri üretildi. Henüz sağlık ve deneyim boyutundaki geri bildirimler için erken olmakla birlikte ‘’regli deneyimleyenler’’(her regl olan kendini kadın olarak tanımlamayabileceği için bu ifade kullanılmıştır.) için özgürleştirici potansiyeli oldukça yüksek.

Bir yıl boyunca kullanılabilen korunma yöntemi: Yeni vajinal halkalar

Geçen ağustos ayında yeni bir korunma yönteminin onaylandığı duyuruldu: Bir yıl boyunca kullanılabilen vajinal halkalar. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Yönetimi FDA (the US Food and Drug Administration), Annovera’nın duyursunu yaparken bu yeni ürünün ancak 2019 sonu, 2020’nin başında piyasaya sürülebileceğini belirtti. Fiyatıyla ilgili şimdilik herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Annovera, tıpkı diğer hormonal korunma yöntemleri gibi östrojen ve projesteron salgılayarak yumurtlamayı bastırıyor ve gebelik oluşumunu engelliyor. Hormonal bir yöntem olduğu için cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamıyor.

Ürünün kullanımı oldukça basit. Kullanıcı tarafından kolaylıkla takılıp çıkartılabilen Annovera, vajinaya yerleştiriliyor ve 3 hafta vajinada kalıyor. Üç hafta sonunda çıkartılıyor, bir hafta boyunca kullanılmıyor. Kullanılmayan haftada -yani regl olunan hafta boyunca temizlenip hijyenik bir yerde saklanıyor. Bu döngü her 4 haftada bir gerçekleşiyor; yani yılda ortalama 13 regl döngüsünü kapsıyor.

Şu an piyasada olan NuvaRing gibi vajinal halkalardan farkı ise her ay yenisi ile değiştirilmek zorunda olmaması.Yöntemi geliştiren ve kar amacı gütmeyen bir kurum olan Population Council’in ürünle ilgili araştırma sonuçlarına göre neredeyse 10 kadından 9’u bir korunma yöntemi olarak bu üründen memnun kaldığını beyan etmiş. Ayrıca çoğu ürünün cinsel istek ve ilişki sıklığı üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı da belirtiliyor.

Annovera, bazı risk grubundaki kişiler için uygun bir korunma yöntemi değil. FDA’ya göre kalp problemlerine yol açabileceği gerekçesiyle 35 yaşın üzerinde olup sigara içen kişilerin bu ürünü kullanmaması gerekiyor. Ayrıca belirli hastalıklara bağlı olarak kan pıhtılaşması riski taşıyan, meme kanseri, karaciğer hastalığı geçmişi olan, anormal rahim kanamaları geçirmiş olan ve Hepatit C tedavisi için çeşitli ilaçlar kullanan kişilerin Annovera kullanması sakıncalı bulunuyor.

Diğer tüm hormonal  korunma yöntemlerinin kullanımında görülebilen yan etkiler, Annovera için de geçerli; baş ağrısı, migren, bulantı, kusma, karın ağrısı, ağrılı regl, meme hassasiyeti, ara kanamalar, ishal ve genital bölgede kaşınma gibi. FDA’nın yapmış olduğu klinik testlere göre, bir yıl boyunca Annovera kullanan her 100 kadından 2 ila 4 tanesi hamile kalırken; prezervatif ve geri çekilme yöntemi (dışarı boşalma) kullananlarda bu sayı 18 (kullanım hata oranları çünkü daha yüksek), doğum kontrol hapı, hormonal bant veya diyafram kullananlarda 6-12 arası, spiral kullananlarda ise 1 veya daha az olduğu saptanmış. Dolayısıyla Annovera ileride spiralden sonra en etkili gebelikten korunma yöntemlerinden biri haline gelecek gibi görünüyor. Tüm korunma yöntemleri ve ilaçlarda olduğu gibi, Annovera ya da yukarıda belirtilen hormon içeren yöntemleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.

Senin yaptığın her şeyi ben kanarken yapabilirim.

Pek çok kadın regl dönemlerini olağan biçimde atlatabilir. Evet bir takım hormonal ve psikolojik zorluklar da yaşanabilir bu dönemde ama bu, regl oldukları için kirli hissettirilmelerini, dışlanmalarını ve dalga konusu edilmelerini gerektirmez. Küçük yaşlardaki kız çocuklarının sırf bu nedenle regl dönemlerinde okula gitmek istemediklerini biliyoruz. Bunun doğanın kendini yeniden yeşerttiği doğal bir süreç olduğunu unutmayalım.

Klitoris ile tanışın

Çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin daha iyi, kapsamlı, bilime dayalı ve yaşa uygun bir cinsel eğitim almaya ihtiyacı var. Bazı ebeveynler çocuklarının cinsel organları bu kadar yakından incelemesini garip karşılasa da aslında sağlığın bir parçası oldukları için derslerin de bir parçası olmaları gayet doğal. Bu sene itibariyle Avrupadaki bazı ilkokul ve ortaokullar cinsellik eğitimi sınıflarında anatomik olarak doğru olan 3 boyutlu yazıcılardan basılmış klitoris maketini kullanmaya başladılar.

 

Peki asırlardır insan anatomisine dair bu kadar araştırma yapılıyorken, klitoris maketi neden bu kadar ses getiriyor? Neredeyse insanların %50’sinde olan bu organ, neden insanları şaşırtabiliyor hala? Çünkü cinselliğe dair araştırmalar yaygın olsa da son dönemlere kadar araştırmaların çoğu erkekler tarafından yapılıyor ya da bizler sadece bu araştırmaların sonuçlarından haberdar oluyorduk. Klitoris dışarıdan görünen minik bir organ olabilir, fakat aslında vajina duvarının iç kısmında kalan iki tane kastan kanada sahip, bu da klitorisin kadınların ya da kadın anatomisine sahip kişilerin cinsel organlarından ne şekilde haz aldığı konusunda bize farklı bir bakış açısı sağlıyor ve bir çok bilinmeyene de açıklık getiriyor.

Şu herkesin duyduğu vajinal orgazm, klitoral orgazm meselesine Freud’dan sonraki bilim insanları açıklık getirmiş olsa da günümüzde  hala bu iki farklı orgazm tipinden bahsediliyor. Klitorisin maketi “Vajinal sanılan orgazmlar da mı aslında klitoral?” sorusunu sordurtuyor. En nihayetinde haz, orgazm çok tartışılan ve idealleştirilen deneyimler, fakat nereden ve nasıl kaynaklandığından çok, deneyimlenişi önemli. Yani vajinal, klitoral ya da anal çok bir önemi yok, yeter ki tarafların onayı olsun ve kişiler cinsel haklar beyannamesinde belirtildiği gibi haklarından ve cinsel sağlıklarını ilgilendiren konulardan haberdar olsun…

Erkekler de ağlar. Kızlar da mastürbasyon yapar.

Tek başına da, partner(ler)le de yapılabilen, içi mitler çevresi tabularla kaplı bu davranış aslında bir çok kişinin hayatının bir ve bazen de bir çok evresinde deneyimlediği, uyguladığı, severek tekrarladığı bir davranış olabilir. Mastürbasyon yapmanın bir çok farklı sebebi olabilir: Haz almak, paylaşım, stres atmak, diğer cinsel davranışlara hazır ya da istekli hissetmemek… Kendi bedenini tanımak için ideal yöntemlerden biri olan mastürbasyonu yapmanın ideal, doğru ya da yanlış bir yöntemi olmadığı gibi, bazı püf noktaların akılda olmasında yarar var.

1. Cinselliğe hazır olmamak

Kişiler partnerli cinsel davranışlara hazır hissetmedikleri ama yine de cinselliklerini ifade etmek istedikleri dönemde rahatlıkla mastürbasyona sığınabilir. Ne de olsa, kişi kendi bedeni ile baş başadır, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riski ve gebelik riski yoktur.

2. Bedeni kullanmak

İnsan bedeninin her bir yanında potansiyel haz noktaları vardır. Mastürbasyon yapmak illa sadece cinsel organlara dokunarak yapılması gereken bir şey değildir. Kişi, kendini ne iyi hissettiriyorsa o şekilde mastürbasyon yapabilir. Bedeni hareket ettirmek, bacakları ya da popo kaslarını sıkıştırıp bırakmak da bir çok kişinin mastürbasyon deneyimini olumlu şekilde etkileyebilir.

 3. Oyuncak kullanımı

İnsanlar yüzyıllardır bir çok farklı seks oyuncağından yararlanmıştır. Modern zamanda var olan cinsel oyuncaklar aslında tarihteki ilkel, ama gayet işe yarar, modellerinin renkli ve paketlenmiş halidir. Masa kenarı, duş başlığı, masaj aletleri, yastık… Herhangi bir obje aslında potansiyel bir seks oyuncağı ve mastürbasyon aparatı olabilir. Dikkat edilmesi gereken ise, kullanılan objenin ya da oyuncağın hijyenik olmasıdır. Özellikle seks oyuncakları, vibratörler ya da dildoların kullanımında, mümkünse bir prezervatif ile kullanılmaları (oyuncağa prezervatif takarak) hem hijyen açısından hem de kayganlaştırıcı takviyesi açısından önemlidir.

4. Herkesin mastürbasyonu kendine!

Herkes mastürbasyon yapmak zorunda değildir, yapanlar da aynı şekilde yapmak zorunda değildir. Dönem dönem istek gelebilir, dönem dönem gidebilir.

 5. Onun yeri başka

Özellikle ilişkide olan kişiler hakkındaki en büyük mitlerden biri artık mastürbasyon yapmak istemeyecekleri, eğer mastürbasyon yapıyorlarsa ilişkilerinde tatmin olmadıkları ya da artık partner/eşlerini beğenmiyor olduklarıdır. Mastürbasyon, cinsel ilişkinin yerini tutan, birebir alternatif olan bir davranış değil, insan cinselliğinin ifade edilişinin onlarca yönteminden bir tanesidir. Nasıl bazen tek başımıza kitap okumak istememiz normalse, ilişkide olup, sağlık ve mutlu bir cinsel hayata sahip olup, mastürbasyon yapma isteğimizin olması da gayet olası ve normaldir.

6. Mahremiyet

Mastürbasyon da bir cinsel ifade olduğu ve bu kişinin özeli olduğundan mutlaka kişiye özel bir alanda yapılmalıdır.

7. Çıplaklık şart mı?

Bedenimizdeki haz sisteminin aktive olması için illa çıplak olmak gerekmez. İç çamaşırı üzerinden ya da kıyafetli bir şekilde sürtünerek de mastürbasyon yapılabilir.

8. Dostum, beyin!

En büyük cinsel organımız beynimizdir. Mastürasyon yapmak da fantazi kurmak, hayal etmek ve beş duyumuzdan faydalanarak yapıldığında daha çok zevk almamıza yardımcı olabilir. Bu, çok hoşumuza giden bir örtünün üzerinde yatmak da olabilir, kokusunu sevdiğimiz bir mum yakmak ya da ritminden hoşlandığımız bir şarkıyı açarak mastürbasyon yapmak da olabilir.

Serviks Sıvısı

Ovülasyon sırasında serviksin ürettiği sıvının Ph değeri ile meninin Ph değeri aynı. Spermin yumurtaya yönlenmesini kolaylaştıran serviks sıvısı ve vajinal sıvılar regl döngüsünde salgılanabilir, yumurta akı şeffaflığında olduğu sürece sağlıklı sıvılardır.

Kaynaklar ve İleri okuma için:

https://www.raykakumru.com/home

http://www.womenshealth.com.tr/

Kadınlığı ve bedeniyle barışık tüm kadınlara

 

Yazan Juno

juno.afm@gmail.com

2 Yorum

Cevap Yazın
  1. Vajina Monologları’nı hatırlattı son cümle. Yazı için teşekkürler. Ek okuma olarak Vajina Monologları’na da bakılabilir hatta bakılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Vahşet Haberi Daha: 10 Gün Önce Anne Olan Garip’i Okla Vurarak Öldürdüler

7

Partnerinizin Aklını Başından Almanızı Sağlayacak 7 Tüyo!