in ,

Judith Butler Felsefeyle Nasıl Tanıştığını Anlatıyor

90’lı yılların başından itibaren özellikle toplumsal cinsiyet üzerine yazdığı kitaplarla büyük yankı uyandıran feminist kuramcı Judith Butler, 1956 yılında ABD’nin Cleveland eyaletinde Yahudi bir ailenin üyesi olarak dünyaya geldi. İlk felsefe eğitimini evinin yakınındaki bir sinagogda alan Butler, felsefe alanındaki yüksek lisans eğitimini Bennington College’de, doktorasını ise 1984 yılında Yale Üniversitesi’nde tamamladı.

Özellikle 1990’da yayımlanan Gender Trouble: Feminism and the Subversion of Identity adlı kitabıyla feminist eleştiriye yeni bir soluk getiren Butler, eserlerinde kendisinden önceki feministlerin verili kabul ettiği “dişil-eril” konumlarını sorgulamış, cinsel öznelliğin bu tür statik kategoriler yerine akışkan kimliklerden hareketle tartışılması gerektiğini savunmuştur. Butler’a göre cinsel öznenin ve arzunun bu akışkanlığı, cinsel kimliğin oluşumunda bir grup özsel nitelikten çok performansın, yani tekrar eden pratiklerin ön plana çıkmasına yol açmaktadır.

Şu anda California-Berkeley Üniversitesi’ndeki Retorik ve Karşılaştırmalı Edebiyat bölümlerinde öğretim görevlisi olarak çalışan Butler, aynı zamanda European Graduate School’da da ders vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Devrimci Ozan Victor Jara’nın Katledilişi, Netflix Tarafından Belgeselleştirildi

Unutulmaya Yüz Tutmuş Bir Değerimiz: Artistik Patinaj