in

İzmarit Toplamak İçin Eğitilen Kargalar Fransa’da “Görev”e Başladı

İnsanlar doğaya karşı verdikleri mücadelede binlerce yıldır hayvanların güçlerinden ve yeteneklerinden yararlandılar. (Bunu sömürdüler olarak da okuyabiliriz.) Mesafeleri kısaltmak için atları, tarımı kolaylaştırmak için öküzleri, haberleşmek için güvercinleri, kendilerini veya sürülerini korumak için köpekleri kullandılar, örnekler çoğaltılabilir.

Geldiğimiz noktada bu örneklere oldukça ilginç bir yenisi daha eklendi. Çeşitli kültürlerde pek çok farklı şekilde olumsuzca sembolleştirilen kargalar, Fransa’da Puy du Fou isimli tematik parkta izmarit toplayıcısı olarak kullanılıyorlar. Bu iş için oldukça zeki olan Rooks türü kargalar kullanılıyor

Parkın müdürü Nicolas de Villiers’e göre kargalar bu işi bir oyun olarak görüyor ve aslında kendilerinin amacı kargalara parkı temizlekten ziyade, insanlara çevreyi temiz tutmanın önemini göstermek. Parkta “çalıştırılan” kargalar topladıkları izmaritleri kendileri için özel hazırlanmış bir kutuya atıyor ve ödül olarak da lezzetli bir nugget alıyorlar. Parkın bu temizlik işçileri her 45 dakikada, bir çöp kovasını izmaritlerle doldurabiliyor.

Paris’te bulunan Disneyland’dan sonra Fransa’nın en popüler ikinci tema parkı olan Puy du Fou parkı yılda 2 milyondan fazla ziyaretçi çekiyor. Pek çok popüler haber mecrası bu olaya iyimser bir şekilde yaklaşsa da bizce hiçbir canlı türü lezzetl ödüller karşılığında bile olsa insanların pisliğini temizlemek zorunda değil!

İnsanların doğaya ve canlıların yaşam alanlarına saygı duyması gerekiyor. Endüstriyel atıkların doğaya salınması, her geçen gün artan doymak bilmez tüketim ihtiyacı, insanın kendini “özel” bi tür sanmaktaki ısrarı ve nihayet küresel ısınma artık sadece türümüzü değil tüm dünyayı tehdit ediyor.

Yazan Hidayet Marsilya

Dünyayı gezmek istediğim zamanlarda Google Earth imdadıma yetişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Memleketimden İnsan Manzaraları: Bize Bizi Anlatan Belgeseller

Depeche Mode I Kara Liste 10