in

İspanya, Polis Tarafından Öldürülen Sokak Köpeği Sota’ya Ağlıyor

Hayvanların insanların elinden çektiklerini anlatmaya ciltler dolusu kitap yetmez. Görece uygar ve hukuka saygılı olarak nitelendirilen  batı ülkeleri de bu umursamazlık ve şiddet sarmalının bir parçası aslında.

19 aralık çarşamba günü 200 kişilik bir hayvansever grup Barselona belediye binasının önünde bir polis tarafından başından vurularak öldürülen sokak köpeği Sota için eylem yaptı.Bir otelin önünde yaptığı bileklikleri satarak para kazanmaya çalışan bir evsiz, görüntü kirliliği yaptığı gerekçesi ile otel tarafından şikayet edildi. Otel önüne gelen polislerin iddiasına göre evsiz gençten sahiplendiği köpeği bağlaması istendi ancak genç, köpeği bağlamak istemedi, bunun üzerine köpek Sota polislere saldırdı ve sahibi kontrol edemediği için köpek vuruldu. Bazı görgü tanıklarına göre ise polis tarafından sahibi tartaklandığı için tepki gösteren köpek polislere sadece havlamıştı. Kendisini Carlos olarak tanıtan bir tanık, “Polisler, gençlere kaba  şekilde konuşuyordu. Bu sırada köpek gerginleşti ve polislerden biri ‘onu ısırmadan’ havlamaya başladı. Memurlardan biri copunu çıkardı, köpeğin sahibini tehdit etti ve diğer memur silahla köpeği kafasından vurdu.” dedi.

Sota öldürüldükten sonra, evsiz genç polisler tarafından derdest ediliyor.

Olay hem Katalonya’da hem de İspanya’da geniş yankı uyandırdı, Sota için adalet talebiyle insanlar sokaklara çıktılar ve protesto gösterileri düzenlediler.

Avrupa’daki ülkelerin çoğunda, “sahipsiz” denilen hayvanlar sokakta değil, barınaklarda tutuluyor ve sokaklarda hayvan olmaması bir uygarlık göstergesi olarak sunuluyor. Oysa bu barınaklarda tutulan hayvanlar, bazı ülkelerde 2 ay, bazı ülkelerde 15 gün, bazı ülkelerde ise 7, evet sadece yedi gün gibi bir süre sonunda sahiplendirilemezlerse öldürülüyorlar. Bu hayvanların oranı, % 70- 99 gibi bir aralıkta seyrediyor.Örneğin Belçika’da her yıl 10.000 kedi öldürülüyor (sokakta yaşayan kedilerin 1/3’ü), Fransa’da her yıl barınaklarda kedilerin % 80’i (yaklaşık 30.000) öldürülüyor.Siz de Sota için adaletin sağlanması amacıyla change.org’da başlatılan kampanyaya imza atarak destek olabilirsiniz.

https://www.change.org/p/ada-colau-justice-for-sota

Kaynak: ajanimo.com,

hayvanlarinaynasinda.wordpress.com

Yazan fionamimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Feministleri, Sosyalistleri, LGBTİ’leri Öldürdükçe Puan Kazandıran Oyun: Jesus Strikes Back

Yediğin İçtiğin Senin Olsun Atıklarını Anlat