in

İlhan İrem, 150 Bin Üyesi Bulunan Spiritüel Bir Tarikatın Lideri Mi?

70’li yıllarda Türkçe pop müziğe damgasını vuran İlhan İrem’in, aynı zamanda 150 bin civarında takipçisi bulunduğu tahmin edilen neo-spirütüel bir inanç sisteminin önderi olduğu pek bilinmez. 70’li yılların sonunda kendisini dünyadan izole eden ve ruhani bir yolculuğa çıkan İlhan İrem, kliplerinde sık sık okült sembollere de yer vermeye başlamış. İlhan İrem’in ürettiği “evrensel sevgi planeti” felsefesine inanan ve İrem’in aynı isimli şarkısından yola çıkarak kendilerine sevecen adını veren özel gruba “irembağı” deniyor. Yarı kapalı ve haklarında bilgi edinilmesi oldukça güç olan bu grup ve İlhan İrem hakkında 140Journos ekibi ve Şokopop ortaklaşa bir belgesel oluşturmuşlar.

Yazan narin

4 Yorum

Cevap Yazın
 1. Bende üstadın hayranlarındanım bu haber nıtelıgındekı yayını yaptıgınız ıyı olmus boyle bır tarıkat olusumu yok zaten usdatın tarıkat ıle anılmasıda komık aslında anlattıklarının tamamını anlayan sayısı az ben tam olarak anlamadım sonuc sevecen grup degıl tumİlhan irem hayranlarının ortak bulusma noktasıdır sız romantık yanı ılk donem eserlerınde kalmısınız resımler kıtaplar bunları ınceleyıp yazıtı tekrar yazmayı deneyın saygılar

 2. Asparagas diye buna derler.. Tarikat liderlerini görüyoryoruz.. İlhan İrem pek buna uymuyor.İlhan İrem farklı müzik ve kişiliği ile anlaşılması zor bir efsanedir. Yaptığı müzilker özellikle son dönemde bilinen şarkı fprmunun dışında eşsiz müziklerdir. Bunları konuşacağınıza nelerle uğraşıyorsunuz. Bildiğiniz dünyada bu tarz müzik yapan başka biri varmı? Yazık size acıyorum ..

 3. Yaşadığı şizofrenik floraya isyan eden kainat serserisinin , Tanrısını ararken peşine takılanları “tarikat” kelimesiyle izah edemezsiniz.
  Kendı Tanrısına koşan kainat serserileridir.
  İlhan İREM bu ses yolculuğunda sadece bir tur rehberidir.
  Dinleyen dilediğinde dinlemeyebilir.
  Dilediğinde dinlenebilir.
  Dinlemektir
  Dinlenmektir
  DİN ile alakası yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 soruda Trump’ın Meksika Duvarı projesi

Ölümcül Hastalıklara Yakalanan Çocuklardan Hayata Dair Müthiş Dersler