in

Batıkent Köpek Katliamı Vesilesiyle; Tavukların, Koyunların, İneklerin Yaşam Haklarını Konuşmak

Modern chicken farm, production of white meat

Uyuşmuş kamuoyunun harekete geçmeye pek teşne olmayan vicdanı, kendisini sarsan fotoğrafın ya da videonun dramatikliği ve dehşeti ne denli yoğunsa o denli büyük bir tepki verir. Onbinlerce mülteci çocuk boğulur ve fakat dünya sadece Aylan bebeğe ağıt yakar.

Hareket kapasitesi sınırlanmış binlerce tavuk, dehşet verici bir uğultunun ve kendi boklarının içinde kanserli etleriyle kesilecekleri günü bekler ama nedense bu, kimseyi rahatsız etmez. Belki de kendilerini ve yumurtalarını yediğimiz içindir. Tüm bu vahşeti yaşamaktan kurtulabilenler sadece erkek civcilerdir, çünkü yumurtalarından çıkar çıkmaz kafaları koparılır ve çöpe atılırlar. Nazilerin toplama kamplarına girer girmez gaz odalarına gönderilen yaşlılar ve engelliler gibi.

Peki ya kendisinin ancak sığabildiği metal kafesin içinde, mekanik bir aygıt, yavrusunun hakkı olan sütü soğururken bir inek ne düşüyordur acaba? İnsanlar çok merhametli varlıklar diye düşünmüyordur muhtemelen. Son nefesine kadar acımasızca sömürülen, vücuduna ilaçlar, hormonlar enjekte edilen ve delirtilen inekler…

Peki yüzbinlerce hayvan her gün cehennemi yaşarken gıkı çıkmayan toplum, Ankara Batıkent’te 16 köpek katledildiğinde neden yasa ve öfkeye boğuluyor? Bir inek ya da tavuk, bir köpek kadar yaşamayı hak etmiyor mu? Bunlar konuşulduğunda, hayvanseverliği kedi, köpek sevmek ve onlara acımaktan ibaret olanlar,  hayvanların kapitalist sömürüsü karşısında mutlak bir onay ve yüzsüzce bir suskunluğa bürünüyor. Gerçek malesef budur! Bu türden hayvanseverler, pek çok farklı saikle ve pek çok farklı argümanla hayvan sömürüsünü meşrulaştırıyorlar. Hayvan sömürüsünü meşru gören hayvanseverlerin varlığı, dünyanın en büyük kapitalist ekonomisi Çin’i bir komünist partinin yönetmesi kadar saçma.

Yazı bile isteye provokatif yazılmıştır. Sokakta yaşayan canlarımızın vahşice katledilmesiyle oluşan gündemden yararlanarak, toplumun dikkati diğer tüm hayvanların yaşam haklarına çekilmelidir. Hayvan haklarına olan toplumsal duyarlılık, sadece sokak hayvanlarına değil, insan sömürüsü ve vahşetine maruz kalan tüm hayvanlara doğru genişletilmelidir.

Yazan narin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sudan’ın Darbeyle Gelip Darbeyle Giden 30 Yıllık Devlet Başkanı: Ömer el Beşir

Büyüdüğünde İstismarcı Olmayan Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilir?