in

AKP’nin Seçim İptali İsteği Reddedildi

AKP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı, Büyükçekmece’de usulsüz seçmen kaydı yapıldığını iddia ederek İstanbul seçimlerinin iptali için İl Seçim Kurulu’na başvurdu. Ancak AKP’nin başvurusu reddedildi.

Habertürk’e ulaşan bilgilere göre Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2019/2708 numaralı soruşturma evrakındaki gerekçelere ve mülkiye başmüfettişlerinin incelemelerine dayanarak başvuru yapıldı. Başvuru dilekçesinde usulsüz seçmen kayıtlarının seçim sonuçlarını etkileyecek derecede olduğu öne sürüldü.

Buna göre AKP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı, başvurusunda belediye meclis üyeliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptalini talep etti

CHP’den ilk değerlendirme: Oyları yeterince çalamadılar şimdi seçimi çalmaya çalışıyorlar

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, AKP’nin seçimin iptali için İl Seçim Kurulu’na başvurmasına dair T24’e yaptığı değerlendirmede, “Oyları yeterince çalamadılar şimdi seçimi çalmaya çalışıyorlar” dedi. Seçim öncesinde CHP’nin usülsüz seçmen kayıtlarına dair yaptığı itirazların dikkate alınmadığını hatırlatan Tezcan, “Usülsüzlük yapıldıysa kendileri yapmıştır. Usülsüz seçmen kaydına dair bugüne kadar bizim şikayetlerimiz itirazlarımızı dikkate almayan, varsa gidin şikayet eden kendileriydi. Devlet ellerinde, bir usülsüzlük varsa kendilerinindir” diye ekledi.

“Fark 18 bin, usülsüz seçmen varsa da bu sonucu etkilemez” yorumunda bulunan Tezcan, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının verilmesi taleplerine dair de şunları söyledi:

“Normalde 2 gün içinde itiraza dair karar verilmesi lazım. Ama ne zaman verirler bilmiyoruz. Ankara’da Mansur Yavaş’ın itiraz süreci devam ederken vermişlerdi Melih Gökçek’e. Şimdi de vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar.”

Büyükçekmece’de durum neydi?

31 Mart’ta yapılan yerel seçimde Büyükçekmece’de CHP’nin adayı Hakan Akgün yüzde 50.34 oy alarak kazanmıştı. AKP’li rakibi Mevlüt Uysal ise yüzde 47.45 oy almıştı.

AKP’nin itirazları sonrasında ilçede yapılan yeniden sayımda AKP lehine 72 oy, CHP lehine de 72 oy kaydı yapılmıştı.

YSK Başkanı “Hayali seçmen yok” demişti

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı (YSK) Sadi Güven, 22 Ocak tarihinde yerel seçime ilişkin olarak açıklamada bulunmuştu. Güven, şunları söylemişti:

“Mükerrer seçmen de sahte seçmen de hayali seçmen de yok.”

Kaynak: T24

Yazan Hidayet Marsilya

Dünyayı gezmek istediğim zamanlarda Google Earth imdadıma yetişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ümitsiz Aşık Napoleon Bonaperte’ın Büyük Aşkı Josephine’e Yazdığı Mektuplar

Büyük Yazarlardan Yazar Adaylarına Öneriler