in

Uluslararası Tohum Topları Festivali 2020

Doğal Tarım Merkezi bu sene 2-29 Eylül 2020 tarihleri arasında uluslararası tohum topları festivalini Sicilya adasında düzenliyor.

1 ay sürecek festivalde Sicilya adasının 4 bir köşesinde tohumlamalar yer alacaktır. Dağlar, tepeler, ovalar tohumlanacak, orman yangını yaşanmış alanlar tohumlanacak. Uluslarası ölçekte katılım olacak ve 200 çeşit tohum ile hazırlanacak tohum topları 1 ay boyunca doğaya saçılacak.

Festival boyunca ücretsiz ve herkese açık doğal tarım seminerleri de gerçekleşecektir. Seminerlerin içeriği şu şekildedir;

Toprağın uyanışı,

Bir doğal tarım çiftliğinin kurulması,

Doğal tarım bostanı,

Meyve bahçesinin kurulumu,

Meyve ağaçlarının doğal formu,

Tahıllar,

Tohum topları.

1 ay boyunca ücretsiz seminerler, tohumlamalar, müzik, dans ve festival olacak.

Eylül ayından sonra da uluslarası ölçekte tohumlamalarımız ve seminerlerimiz devam edecektir. Türkiye’de de benzer adımlar atmaya çalışıyoruz, olur da organize edebilirsek ülkemizde de benzer bir festival gerçekleşecektir.

Doğal Tarım Merkezi olarak Türkiye’de doğal tarımı yaymak, atalık tohumlarımızı çoğaltmak, çölleşmeye yüz tutmuş topraklarımızı canlandırmak, tohum topları ile yanan ormanlarımızı ağaçlandırmak ve toprağı iyileştirip temiz gıdalara adil bir şekilde herkesin ulaşabilmesi adına çalışmalarımız devam etmektedir.

Avrupa’da olduğu gibi ülkemizin birçok noktasında seminerler düzenlemekteyiz. 2019 Temmuz ayında Antalya-Çıralı ve İzmir-Foça’da ücretsiz seminerler düzenleyerek tohum topları yaptık. 2019 Ekim ayında Antalya-Muratpaşa Belediyesi ile bir seminer daha düzenledik. Bunun yanı sıra Torino ve Sicilya’da da ücretsiz seminerler gerçekleştirdik. 18-20 Ekim 2019 tarihlerinde Bolonya’da ekoloji Prof. Elena Lucca ile doğal tarım semineri düzenledik.

2019 yılı Sicilya tohumlama etkinliğine 10 farklı belediye, bir o kadar STK, 3 üniversite ve birçok vakıf, dernek, kuruluş ve tüzel kişiler dahil oldu, etkinlik İtalyan basınında yer aldı. Etkinliğe katılan yetkililer ile yapılan görüşmeler sonucunda Sicilya Belediyesi, Türkiye’den bir belediye ile birlikte Uluslararası Tohumlama Festivali düzenlemek istediklerini, festivalin sürekliliği sağlanırsa bir AB projesine dönüşebileceğini belirttiler. Böyle bir festivalin hem ülkemize örnek olabileceği hem de dünyada yankı uyandırabileceğini düşünerek belediyelerle gerekli çalışmaları yapmak isteriz. Unutulmuş bir bayram olan 21 Kasım Ağaç Dikme Bayramı’nı yeniden canlandırmak adına hem ağaç dikecek hem tohumlar saçacağız. 2019 Kasım ayı tohumlamaları, sonuçları ve geleceğe dair atılan somut adımlar; İzmir, Bodrum, Tunceli, İstanbul, Samsun, Sakarya, Ordu, Antalya, Ankara, Mersin, Kıbrıs, Lecce, Bolonya ve Sicilya adasında eş zamanlı tohumlamalar yapıldı. Ankara’da havadan (üniversitelerin paraşüt toplulukları ile) ve karadan saçtık tohum toplarını. İzmir, Antalya ve İstanbul’da anaokulu ve ilkokullarda öğrencilerle birlikte gerçekleştirilen tohum topu etkinlikleri ilkbaharda da devam edecektir. Amaç; çocuklarda tohum ve toprak konusunda bilinç oluşturmak, farkındalık yaratmak, kendi yaptıkları tohum toplarının gelişimlerini günden güne gözlemlemelerini sağlamaktır. Sonuçlar şu şekilde;

Toplamda 2.000’in üzerinde çocuk, genç ve 3.000’in üzerinde yetişkinle beraber, gelen verilere göre 100.000’in üzerinde tohum topu yapılıp saçıldı. Bu tohum toplarının %10’u hayatta kalıp yaşamını devam ettirse 10.000 ağaç yapar, bir o kadar da çalı ve tek/çok yıllık bitki hayatta kalacak desek dünyayı yeşillendirme ve biyo çeşitliliği arttırma yönünde atılmış büyük bir adımdır bu.

Toprak uyanana kadar tohumlar saçmaya devam edeceğiz!

Selam olsun Masanobu Fukuoka’ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uzunlar

Latife