Balat (2/5)

Liste Öğesi
Onaylı

Birkaç yıldır açılan yeni mekanlarla gündemde olan Balat, bilip de gidemeyenlerin korkulu rüyası olmaktan vazgeçti. Gezmeye gelenlerin yarattığı kalabalığın içinde bir görünüp bir kaybolan semt sakinleri gündelik yaşantısına devam etmekte burada.
Butik kahvecileri ve antikacıları dışında burayı görmeye değer kılan esas şey, eski yapıların mimari ihtişamı olsa gerek. Bu unvanı hakkıyla taşıyan ve semte girer girmez sizi Haliç’in kıyısında selamlayacak olan Sveti Stefan Kilisesi (Demir Kilise), mutlaka görülmesi gereken bir yer. Osmanlı Dönemi’nde Bulgarlar tarafından yaptırılan kilisenin demir parçaları Avusturya’da hazırlanmıştır, İstanbul’da ise birleştirilmiştir. Sveti Stefan Bulgar Kilisesi, dünya üzerindeki üç demir kiliseden biri olup yedi yıllık restorasyonu 2018 başında tamamlanmıştır.

Mahallenin iç kısımlarında dolaşarak tarihi Balat evlerini inceleyebilirsiniz. Rengarenk oluşları, Instagram’da havalı fotoğraflar paylaşmanıza yardımcı olacak. Merdivenli Yokuş adıyla mekanlaştırılmış sokakta istediğiniz açıyla renkli ev fonuna sahip fotoğraflar çekebilirsiniz. Buradaki kalabalığı takip etmek sizi Cennet Mahallesi’ne götürecek. Dizinin çekildiği yerde, zihninizin derinliklerinden bulup çıkarttığınız dizi müziğini mırıldanarak dolaşabilirsiniz.

Diğer Notlar:
-Burası da tıpkı Fener gibi butik mekanların ve antikacıların istilası altında. Mekanların birinde soluklanabilir, ilgiliyseniz plak satın alabilirsiniz.
-Semt birahanelerini özlediniz mi? Vodina Caddesi’nde Erdoğan’ın Yeri var. Ev yapımı patates kızartması eşliğinde gelenle sohbet ederek mahalle ruhunu yakalayabilirsiniz. Bulmak zor, tabelası yok. Biz rastgele girmiştik.
-Şarkılara konu olan Agora Meyhanesi, Balat’da. Güzel bir atmosferde efkarlanmak isterseniz aklınızda şu şarkı olsun: https://www.youtube.com/watch?v=5GHW4hvEzd4

Yazan leenathrw

Canlı, hızlı ama çok değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fener (1/5)

Kuzguncuk (3/5)