Fener (1/5)

Liste Öğesi
Onaylı

Fatih ilçesinde bulunan Fener, Osmanlı Dönemi’nde Ortodoks Patrikhanesi’nin buraya taşınmasıyla Rum halkı tarafından benimsenen bir semt olmuştur. Bu karma mahalin gezisine Fener Rum Patrikhanesi’ni gezerek başlayabilirsiniz. Ortodoks Hristiyanları için önemli bir merkez olan bu patrikhanenin siyah kapısında içeriye girdiğinizde geniş bir avlu sizi karşılar. Avlunun öteki tarafında Aya Yorgi Kilisesi bulunur. Bu kilisedeki taşınabilir nitelikteki üç mozaik ikon ile ahşap sanatının zengin ögelerini görme zevkini yaşayabilirsiniz. Gezintinizi pazar gününe denk getirirseniz ayini izleme şansı yakalarsınız.

Fener’in, belki de İstanbul’un en göz alıcı yapılarından biri Fener Rum Erkek Lisesi. Semti dolaşırken birçok noktadan görülen bu ihtişamlı yapı, tahminin ötesinde patrikhaneden çok da uzakta değildir. Hala faaliyet gösteren bu lisenin kırmızı ve enteresan görüntüsü, keşke burada okusaydım dedirten cinsten.

Gezinin son ayağını ise Bizans Dönemi’nden sağlam kalan tek kubbeli kilise olma özelliği taşıyan Moğolların Meryem’i Kilisesi’ne ayırabilirsiniz. Yaşanan olaylarda akan kana atıfta bulunmak ve yapının rengiyle ilişkilendirmek adına bu kiliseye Kanlı Kilise denilmiş.

Diğer Notlar:
-Son dönemlerde turistlerin sık uğradığı Fener’e birçok kahve dükkanı açıldı. Bunlardan birinde kahve molası verebilirsiniz.
-Antikacılardan alışveriş yapabilirsiniz.
-Yürüyerek Balat’a geçebilirsiniz.

Yazan leenathrw

Canlı, hızlı ama çok değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Makarna Candır

Balat (2/5)